Ranní Plus
Vláda by v konsolidačním balíčku už neměla nic měnit. Jinak otevře Pandořinu skříňku, varuje ekonom Münich
Ranní Plus
Plus
Vládní balíček na konsolidaci veřejných financí je v kritické fázi. Mezi prvním a druhým čtením ve Sněmovně se otevřel a bude záležet na pevnosti koalice, zda ho politici udrží ve stávajících mezích, nebo pod vlivem zevnitř i zvenčí úplně rozcupují. Ve hře jsou desítky změn a premiér Petr Fiala v pondělí přispěchal s ujištěním, že v balíčku nelze očekávat velké nebo principiální posuny.
Tomáš Pavlíček
Přepis epizody
-
Vládní balíček na konsolidaci veřejných financí je v kritické fázi. Mezi prvním a druhým čtením ve sněmovně se otevřela. Bude záležet na pevnosti koalice, zda ho politici udrží ve stávajících mezích, nebo pod vlivem zevnitř i zvenčí úplně rozcupují. Ve hře jsou desítky změn a premiér Petr Fiala včera přispěchal s ujištěním, že v balíčku nelze očekávat velké nebo principiální posuny. Dnes odpoledne budou s předsedou vlády a ministrem financí o svých požadavcích jednat zástupci odborů a zaměstnavatelů. Jedním ze společných požadavků je nerušit daňovou výjimku pro nepeněžité benefity. Týkat by se to mělo zhruba 3 milionů zaměstnanců. Včera to ve vysílání ČRo řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Zmínil například příspěvek na nákup v lékárně nebo na kulturní akce.
-
Na sportovní aktivity, fitness aerobik, příspěvek na dovolenou nebo rekreační pobyty, což je samozřejmě důležité i pro slaďování rodinného a pracovního života. Příspěvek na nákup zboží nebo třeba služeb v optice ho za opětovně věc, která je velice potřebná, vhodná a ty cenové hladiny speciálně v této oblasti nejsou nízké, a proto si myslím, že je to zajímavé.
-
Zástupce vlády avizovali, že by byli ochotní v otázce zdanění zaměstnaneckých benefitů ustoupit. Před pár minutami jsem se zeptal Bohuslava Čížka, ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy, zda je to výsledkem lobbingu ze strany zaměstnavatelů a odborů.