Názory a argumenty

Marek Hudema: Trumpova představa světa bohužel není jen chvástání

Názory a argumenty

Marek Hudema: Trumpova představa světa bohužel není jen chvástání
Donald Trump

Plus

Donald Trump nedávno šokoval celý svět, když nevyloučil, že se bude snažit silou získat Grónsko, které je spojené s Dánskem, Panamský průplav, který vlastní Panama, a že chce cly tlačit na Kanadu, aby se připojila ke Spojeným státům. Tohle od budoucího amerického prezidenta nikdo nečekal. Někteří tvrdí, že jde jen o Trumpovo obvyklé chvástání. Ale tak to není. Spíš je to projekce toho, jak si Trump představuje svět a zahraniční politiku.
Marek Hudema

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Donald Trump dámu šokoval celý svět, když nevylučuje, že se bude snažit silou získat Grónsko, které je spojené s Dánskem, a panamský průplav, který vlastní plány a že chce tlačit na Kanadu, aby se připojila ke Spojeným státům. Toto od budoucího amerického prezidenta nikdo nečekal. Někteří tvrdí, že jde jen o Trumpovo obvykle chvástání, ale tak to není. Spíš je to projekce toho, jak si Trump představuje svět a zahraniční politiky. Trumpových představách je politika hra s nulovým součtem. Když někdo něco získá, jiným to musí ztratit. Jenže tak to není. To platí ve volbách a ne proti sobě stojí dva kandidáti. Nemusí to ale platit i ve vyjednávání mezi zeměmi, kde lze najít společné cíle výhody pro obě strany. Stejně tak to neplatí v mezinárodním obchodě. Trump to ovšem vidí jinak. Do ovládá území, zdroje surovin a nepustí si domů moc cizího zboží. Ten vyhrává na úkor ostatních. Z toho přirozeně plyne snaha získat území, obchodní výhody. Mít věrné spojence pak nestačí. Připomíná tu mezinárodní politiku velmocí v 19. století, kdy spolu zápas ale koloniální impéria koalice velmocí byli neustále. V té době Spojené státy vyhlásily tzv. modrou bundu, který tak původně znamená, že Spojené státy nepřipustí vměšování evropských velmocí. To záležitostí amerického kontinentu, ale postupně se změnila v přesvědčení, že právo řídit americký kontinent a zejména právo řídit střední Ameriku mají jen a pouze Spojené státy, že tam mohou dle libosti vojensky zasahovat, prosazovat zájmy svých firem. Tento koncept ovšem nebyl nikdy uplatňován vůči Kanadě či v Evropě a i vůči Jižní a Střední Americe. Byl opuštěn už v 70. letech minulého století z morálních i praktických důvodů. Proč se teď k němu svým způsobem vrací? To není vše z ní. Zřejmě také o tom, že vytvoří Spojenými státy kontrolovanou ekonomickou sféru, kam zahraje i Grónsko, které vnímá jako americké předpolí. Od zbytku světa se oddělí vysokými cly. Když si to zkoušel americký prezident, byli Němci. Byli, kterého Trump občas zmiňuje ve svých projevech. McKinsey navíc získal násilím pro Spojené státy, Portoriko, Kubu a Filipíny. Trump se mu chce zřejmě podoba. Jsou to sice z větší části nerealizovatelné nápady, ale to neznamená, že nejsou nebezpečné.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu