Řečí peněz
Americká ekonomika zelená. Daří se jí to lépe než Evropě, správně stimuluje své firmy, soudí ekonom Švejnar
Řečí peněz
Plus
Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešily obavy z recese, které se ale nakonec nenaplnily. Naopak – americká ekonomika prokázala obdivuhodnou odolnost. V čem se od ní může Evropa přiučit jako celek a v čem jednotlivé státy při nastavování měnové politiky a fiskálních stimulů? V pořadu Řečí peněz vysvětluje Jan Švejnar, profesor Kolumbijské univerzity a zakladatel CERGE-EI. (repríza)
Václav Pešička
Přepis epizody
-
Přesně před rokem investiční banky na Wall Street řešili obavy z recese. Ty se ale nakonec nenaplnily. Naopak americká ekonomika se podle posledních čísel už dokázala vypořádat se inflační krizí. Prokázal obdivuhodnou odolnost a na začátku roku se všichni ptají, zda se Fedu podaří správně načasovat snižování sazeb a jak se USA podaří zvládnout především politickou nestabilitu ve světě, protože se konají volby v zemích, které tvoří 60 % globálního HDP světa, a to včetně právě spojených států amerických. A právě tyto volby, to, kdo usedne na podzim do Bílého domu, je považováno za jedno z největších rizik i pro globální obchod. Téma pro další minuty našeho vysílání a našeho hosta, kterým je ekonom Jan Švejnar, prof. Kolumbijské univerzity a spoluzakladatel CERGE-EI. Vítejte ve studiu. Děkuji za pozvání a řeč zavedeme také na českou debatu o euru a o tom, zda je vhodné k němu v této ekonomické a politické situaci vykročit. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.
-
Řečí peněz.
-
V závěru roku zpoza Atlantiku přiletěl i pozitivní zprávy. Inflace v listopadu zpomalila v USA na 3,1 % a hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí v přepočtu na celý rok zvýšil bezmála o pět %. A také americký akciový trh má za sebou dva měsíce silného růstu a výhledy na rok 2024 jsou stále více optimističtější. A podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře k tomu pomohla nejen vhodně nastavená fiskální, ale také monetární politika.