Řečí peněz

Mít málo vysokoškoláků je pro Česko nevýhodné. Nejsme pak schopni konkurence na trhu práce, upozorňuje ekonom Münich

Řečí peněz

Mít málo vysokoškoláků je pro Česko nevýhodné. Nejsme pak schopni konkurence na trhu práce, upozorňuje ekonom Münich
Studentka

Plus

Stát by měl letos dát na vzdělávání a přípravu studentů 273 miliard. Výdaje na školství za posledních pět let narostly o 70 miliard. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) by se rozpočet měl navýšit k 300 miliardám. Dostane se i na vysoké školy? V pořadu Řečí peněz odpovídá ekonom Daniel Münich z CERGE-EI.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je dobojováno. Alespoň pro drtivou většinu žáků studentů, kteří tento školní rok mají méně či více zdárně.

  • Za sebou a čeká je dvouměsíční přestávka. Školství má za sebou první rok, kdy za něj zodpovídal ministr Mikuláš Bek z hnutí Starostové a nezávislí, který hned po svém nástupu musel čelit snaze o zásadní snížení rozpočtu, krizi přijímacího řízení na střední školy, stávce tří čtvrtin škol. A pro něj ty prázdniny budou hodně krátké, protože dopředu oznámil boj o zásadní navýšení rozpočtu a také další velké změny pro všechny vzdělávací stupně. Jaké vysvědčení si nejen ministerstvo školství, ale školství jako celek za ten končící rok zaslouží. Tak to proberu s ekonomem Danielem Münichem z CERGE-EI.

  • Který je také členem Národní ekonomické rady vlády. Dobrý den. A protože se učíme proto, abychom mohli co nejlépe využít svůj potenciál hlavně na trhu práce, tak se zaměříme i na něj a řeč bude o tom, co změnit, aby se jej podařilo rozhýbat. Obohacující poslech přeje Václav Pešička.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu