Řečí peněz

Platby za plyn v rublech? Od Putina je to racionální, jde o „dedolarizaci“, říká ekonomka Švihlíková

Řečí peněz

Platby za plyn v rublech? Od Putina je to racionální, jde o „dedolarizaci“, říká ekonomka Švihlíková
Ruský prezident Vladimir Putin při oslavách anexe Krymu v Moskvě

Plus

Evropa řeší obtížnou situaci – zapotřebí totiž bude přeorientovat unijní energetický trh. Ideálně tak, aby se starý kontinent zbavil závislosti na ruském zemním plynu. V reakci na válku na Ukrajině po tom volají evropští politici. Tlak ale přichází i ze strany Ruska, když prezident Vladimir Putin žádá platby výhradně v rublech. „Od Putina je to racionální úvaha, protože tím vyvolá nárůst poptávky po rublu,“ říká prorektorka Vysoké školy obchodní v Praze Ilona Švihlíková.
Naďa Bělovská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Válka na Ukrajině vytváří velký tlak na reorganizaci evropského energetického trhu. Ceny ropy, plynu i dalších nerostných surovin rostou a hrozí riziko, že bychom koně také mohli dlouhodobě přijít. Ať už z vlastního rozhodnutí nebo z rozhodnutí Ruska. Kam až situace na energetických trzích může eskalovat? Bude cena plynu a ropy dále prudce růst? A co přinese Putinův požadavek na platby za dodávky plynu do Evropy v rublech? Otázky pro našeho dnešního hosta, ekonomku Ilonu Švihlíkovou, prorektorka VŠ obchodní v Praze. Vítejte ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. Příjemný poslech příštích minut přeje od mikrofonu Naďa Bělovská.

  • Řečí peněz.

  • Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že všechny nepřátelské země budou nově muset za dodávky ruského plynu platit v rublech, ne tedy v eurech či dolarech jako doposud. To znamená nová pravidla hry i pro EU a ČR.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu