Řečí peněz

Švejnar: Deficit rozpočtu, který vede k investicím, má smysl. Zrušení superhrubé mzdy nic nepřineslo

Řečí peněz

Švejnar: Deficit rozpočtu, který vede k investicím, má smysl. Zrušení superhrubé mzdy nic nepřineslo
Jan Švejnar, ekonom

Plus

Česko patří podle Nejvyššího kontrolního úřadu mezi méně zadlužené země v Evropské unii, tempo růstu dluhu je ale v posledních letech jedno z nejvyšších. „Je zcela v pořádku mít schodky, které vedou k investicím s vysokou návratností. Je otázkou, zdali schodek, který nemá tento efekt, je potřeba,“ upozorňuje v pořadu Řečí peněz Českého rozhlasu Plus ekonom z Kolumbijské univerzity a CERGE EI Jan Švejnar.
Václav Pešička

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Inflační krize je zvládnuta, ale prosperita a růst jsou zatím v nedohlednu.

  • Nejen Česka, ale také německá a překvapivě i americká ekonomika mají problémy. Ekonomové dokonce mluví o velkém riziku recese. Proč a co s tím mohou udělat vlády a co centrální banky, které společně s vládami nastavují společnou hospodářskou politiku? Tak to se budu ptát mého dnešního hosta, kterým je prof. ekonomie na Kolumbijské univerzitě v New Yorku Jan Švejnar a který je zároveň předsedou dozorčího výboru a zakladatelem akademického pracoviště CERGE při Univerzitě Karlově. Vítejte ve studiu. Děkuji za pozvání. A řeč bude také o státních rozpočtech, které stále častěji soud soud. Kole obohacující poslech.

  • Přeje Václav Pešička. Řečí peněz.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu