Souvislosti Plus
OSN je taková, jakou si ji státy udělají. Je načase překonat její rozdělení a hledat společná řešení, říká politolog Bureš
Souvislosti Plus
Plus
Mezinárodní společenství aktuálně řeší dva velké konflikty – válku na Ukrajině a boje v Izraeli a Pásmu Gazy. Jak moc narušují aktuální boje ideální představu o Organizaci spojených národů? A neukazují spíše na její neakceschopnost?
Patricie Polanská
Přepis epizody
-
Válka Ruska proti Ukrajině, teroristický útok Hamasu proti Izraeli a následná izraelská odpověď v Gaze. Obě události znamenají pro mezinárodní společenství těžkou zkoušku. To platí i pro OSN, organizaci založenou na ochranu a budování mírového světa, ale také organizaci, kde se střetávají zájmy 193 členských států. Jak moc narušují aktuální konflikty ideální představu a neukazují spíše neakceschopnost OSN v současné podobě? Neposílí debaty o nutné reformě. A je vůbec možná, jaký smysl by na druhou stranu dávalo s OSN odejít, jak o tom mluvila ministryně obrany Jana Černochová z ODS. U dnešního pořadu vás vítá Patricie Polanská.
-
Souvislosti.
-
Hosty dnešní debaty jsou Michal Broža, vedoucí kanceláře OSN v Praze. Dobrý den. Dobrý den. Oldřich Bureš, politolog z Metropolitní univerzity Praha a vedoucí Centra bezpečnostních studií. I vám přeji dobrý den. Dobrý den. Můj kolega. Komentátor ČRo Plus Jan Fingerland. Dobrý den. A bývalý ministr zahraničí za ČSSD Tomáš Petříček, analytik Ústavu mezinárodních vztahů. I vám přeji dobrý den. Hezký den. Na úvod společná otázka asi pro vás pro všechny dny. Jak se propisují ty aktuální události napadení Ukrajiny, které pravda sledujeme už přes rok, ale přece jen stále se tím žije. Události v Gaze, útok Hamasu proti Izraeli, tak jak se to propisuje do toho systému nějakých mezinárodních vztahů vzato přes půdu OSN, kde přece jenom je to asi největší platforma, kde se vlastně potkávají všechny státy světa. Pane Broži. No, začněme od vás.