Speciál
Proč Američané chtějí Trumpa? Mluví o migraci, Číně a zájmech vlastní země, přibližuje publicista
Speciál
Plus
V Česku nemusí být vždy jasné, proč Američané stále volí Donalda Trumpa. Navzdory jeho skandálům či kontroverzním kroků, které skončily u soudu. Publicista Michael Durčák, který v USA studoval, ve speciálu Americká noc Českého rozhlasu Plus vysvětluje, proč Američany Trump fascinuje. „On našel na trhu díru o velikosti mnoha desítek milionů voličů, kteří ho chtějí volit. Republikánská strana je jeho, protože ho Američané chtějí,“ shrnuje a jmenuje jednotlivé faktory.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Jednou z otázek, která se v české debatě o amerických volbách opakuje, je to, jak je možné, že Donald Trump po všem, co má za sebou, znovu kandiduje? Jak to, že republikáni nenašli lepšího kandidáta? Jak je možné, že v tuto chvíli v prezidentských volbách vede. Jak se Donaldu Trumpovi toto všechno podařilo? Jak se mu podařilo takto výrazně ovládnout Republikánskou stranu?
-
Já si myslím, že to je ze strany české debaty jako nepochopení toho fenoménu. Trump je vlastně fenomén, který vychází z několika jako několik kořenů. První je nějaká jako často se říká jako Hané, jako hanlivě té části Ameriky, které na ní není. Na západním a na východním pobřeží se takto jako v Laver Cupu m. To znamená, jako přelétávat z jednoho pobřeží na druhého a vlastně jako na to kašlat. A když se podíváte na tu mapu, tak většina této části Ameriky volí červeně. A je to vlastně nějaká satisfakce jako s pobřežními elitami. Za druhé je to tak jako ne úplně ideální vliv globalizace na tuto část Ameriky a obecně jako třeba na americký průmysl atd.. S tím souvisí samozřejmě i americká pozice vůči Číně. Donald Trump byl první, kdo toto akcentoval. Zároveň akcentoval, jak už říkal kolega Landovský, a že bychom se možná měli starat o vlastní obranu. Možná bychom měli posílat jako víc peněz a víc zbraní na Ukrajinu s tím, že jako taky souhlasem. Pak jsou tam další věc jako dlouhodobě neřešené z pohledu jedné nebo druhé strany, to znamená migrace. To znamená teď u republikánů to byla jako podceněná komunikace inflace a nějakých ekonomických problémů. A v neposlední řadě je to ten efekt, že já si to teda myslím i kvůli tomu, že klíčovým tématem voleb byla ekonomika, že spousta Američanů si myslí, že za Donalda Trumpa bylo lépe. On, když vyhrál ty primárky, bylo to kvůli tomu, že ta strana je ta mystická spousta a spousta republikánů stálo o to, aby je ve volbách v roce 2018 samozřejmě jako úřadující prsa, ale ve volbách 2022, kdy už prezident nebyl, i třeba jeho možná nastávající viceprezident event. Velice stáli o to, aby je podpořil. To ukazovalo, že on má ve straně velkou podporu a našel velkou díru na trhu o několika jako desítkách milionů voličů, kteří ho jako volit chtějí. To znamená, prostě ta strana je jeho a ta strana jeho, protože prostě ti Američani ho volit chtějí. A v české veřejné debatě jako nejsme to schopni pochopit, protože to vidíme spíš jako evropským pohledem a vidíme Ameriku jako takovou kasičku nebo na něco, co jako co to může přinést nám.
-
Říká Michael Durčák.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Evropa se musí přizpůsobit, nebo prohraje. Trump není svázaný žádnými pravidly, varuje Michopulos
Osobnost Plus
-
Nekritičtí k Izraeli, k Rusku naopak. Naše zahraniční politika působí nesrozumitelně, míní Petříček
Dvacet minut Radiožurnálu
-
Švejnar: Trump mluví o konci daně ze mzdy a zvýšení cla z dovozu
Speciál
-
USA #3: Velký návrat Donalda Trumpa?
Vinohradská 12
-
Poslechněte si reportáže zpravodajů ze Spojených států a profily prezidentských kandidátů
Speciál Radiožurnálu
-
Poslechněte si všechny čtvrteční komentáře s Radko Kubičkem
Názory a argumenty
-
Jana Čechurová: Kdo mířil na Hrad? Ohlédnutí za neúspěšnými kandidáty na československého prezidenta
Ex libris
-
K politickým osobnostem se sociální sítě chovají odlišně a samy to přiznávají, říká Slížek z Lupa.cz
Souvislosti Plus
-
Když mě chtěl udělat taky, byla jsem překvapená
Slast
-
Chequia en 30 minutos 05/11/2024
Chequia en 30 minutos