Téma dne
Ekonom Zahradník: Teď máme bezkonkurenčně nejpřísnější měnovou politiku v EU. ČNB reaguje víceméně správně
Téma dne
Plus
„Vizitka českého průmyslu v roce 2021 je poměrně pozitivní. S ohledem na to, jaký rok to byl,“ hodnotí ekonom České spořitelny Petr Zahradník s tím, že šlo o rok dvojího šoku. „Vedle pandemie totiž ve druhé polovině loňského roku přišla energetická krize – pro náš energeticky velmi náročný průmysl to tak opravdu nebylo dobré období,“ dodává Zahradník, který je zároveň expertem Evropského hospodářského a sociálního výboru.
Martina Mašková
Hosté:
Lubomír Lízal, bývalý člen bankovní rady ČNB, ekonom Katedry ekonomiky Fakulty elektrotechnické ČVUT,
Martin Jahn, člen představenstva za oblast prodeje a marketingu Škoda Mladá Boleslav,
Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů ČR,
Petr Zahradník, ekonom České spořitelny, ekonomický expert Evropského hospodářského a sociálního výboru
Přepis epizody
-
Větší oživení výroby. Jako první se v našem pořadu ujme slova doc. Lubomír Lízal z katedry ekonomiky fakulty elektrotechnické ČVUT, bývalý člen bankovní rady ČNB. Dobrý den. Dobrý den. V jaké kondici je z vašeho pohledu průmysl, zohledníme-li ta nově zveřejněná čísla za loňský rok?
-
Tak průmysl je celkem dobré kondici, nicméně má několik problémů. Pokud se podíváme na situaci celkovou, tak ho trápí dvě věci, které příliš ovlivnit nemůže. A to jsou rozpadla dodavatelské řetězce. Pořád mu chybí některé komponenty. V podstatě to, že nedokončená auta stojí okolo továren, to je všeobecně známé. Nicméně má i další dva problémy, s kterým se potýká. S tím prvním jsou rostoucí ceny energií, které samozřejmě dopady jako jeden z důležitých vstupů. A další věc je nedostatek pracovníků.
-
Přesto, že jak se zdá, tak ten vývoj na pracovním trhu se o něco zlepšuje. My jsme například vysílali dnes přehled ekonomických informací o tom, že na pracovním trhu je pořád tedy určité zlepšení, protože začíná polevovat tlak na straně dodavatelů. Jevy z nabízených volných pracovních míst než počet nezaměstnaných.