Téma dne
Je otázka, jestli Rusko dosáhne to, co žádá bez ukrajinské invaze, míní geograf Kofroň
Téma dne
Plus
Joe Biden a Vladimir Putin pořádali online setkání z Washingtonu do Soči. Státnickému videohovoru předcházel únik informací amerických tajných služeb, podle kterých si Putin připravuje půdu pro masivní útok na Ukrajinu. Ze strany Spojených států ale nezazněl příslib přímé vojenské podpory ohroženého státu, zdůrazňuje politický geograf Jan Kofroň.
Renata Kropáčková
Hosty byli:
Jiří Just, publicista a spolupracovník Českého rozhlasu v Moskvě
Lenka Víchová, ukrajinistka
Jan Kofroň, politický geograf a zástupce vedoucího Katedry politologie Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy
Petr Boháček, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
Přepis epizody
-
Odvrátit možnou další válku na Ukrajině, respektive zabránit případnému vstupu Ukrajiny do NATO. To byly cíle, se kterými vstupovali prezidenti Spojených států a Ruska do úterního vzájemného jednání. Joe Biden a Vladimir Putin se setkal i na dálku pomocí videohovoru z Washingtonu do Soči. Předcházel tomu únik informací od amerických tajných služeb, podle kterých Vladimir Putin připravuje půdu pro masivní útok na Ukrajinu po Novém roce proto šlo z amerického pohledu o jedno z nejdůležitějších Bidenových mezinárodních jednání v prezidentské funkci. Shrnutí připravil náš zpravodaj ve Washingtonu Jan Kaliba.
-
Nejdůležitější otázka zněla, čím se Biden pokusí Putina od možného dalšího útoku na Ukrajinu odradit.
-
Ti, co ho prezident Putin do vraku drsná, šeptali do Indie. Čína je jiná vždycky. Prezidentu Putinovi na přímo řekl, že pokud přijde další ruská invaze na Ukrajinu, Spojené státy společně s evropskými partnery odpoví silnými ekonomickými opatřeními. Dále bychom dodali Ukrajině další obranný materiál nad rámec toho, co už děláme, a posílili bychom naše východní spojenci v NATO. Prezidentu Putinovi dal ale i jinou možnost deeskalaci.