Téma dne

Na Slovensku jsou nyní reálné dva scénáře – předčasné volby, anebo odchod Igora Matoviče, míní bývalá premiérka Radičová

Téma dne

Na Slovensku jsou nyní reálné dva scénáře – předčasné volby, anebo odchod Igora Matoviče, míní bývalá premiérka Radičová
Slovenský ministr financí Igor Matovič, vzadu zleva premiér Eduard Heger a ministr hospodářství Richard Sulík

Plus

Ve čtvrtek večer slovenští poslanci rozhodnou, jestli vládě vysloví nedůvěru. Původní vyslovení nedůvěry už mělo být na programu v úterý, na poslední chvíli se však koalici podařilo vyjednat odklad. Koalice vedená premiérem Eduardem Hegerem se do poslední chvíle snaží najít cestu, jak se vyhnout pádu vlády. Jaké má slovenský kabinet možnosti? A jak je pravděpodobné, že opozice vysloví vládě nedůvěru?
Jan Burda

Hosté:
Ladislav Novák, zpravodaj Českého rozhlasu v Bratislavě
Iveta Radičová, socioložka, bývalá slovenská premiérka
Juraj Javorský, zástupce šéfredaktora Denníku N
Grigorij Mesežnikov, politolog a prezident slovenského Institutu pro veřejné otázky

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Slovenská vláda bojuje o přežití. V úterý ji opozice chtěla vyslovit nedůvěru. Na poslední chvíli ale koalice dosáhla alespoň odkladu. Hlasování o nedůvěře kabinetu premiéra Eduarda Hegera se tak má nakonec rozhodovat až dnes v podvečer. Koalice dál hledá cestu, jak se pádu vlády vyhnout. Ve hře je rekonstrukce Hegerova kabinetu i předčasné volby. Téma přiblíží zpravodaj ČRo v Bratislavě Ladislav Novák. Dobrý den. Hezké ráno. Na úvod prosím připomeň, co se v úterý dělo ve Slovenské národní radě.

  • V úterý se během dopoledne vyjádřil i poslední poslanci a ukázalo se, že pro konec Hegerovi vlády se chystá hlasovat nadpoloviční většina 77 poslanců. Byli mezi nimi nejen poslanci opozičních stran, ale i nezařazení, kteří v poslední době menšinové vládě často pomáhali prosazovat zákony, a dokonce několik koaličních zákonodárců. Premiér Eduard Heger ale nakonec skoro jistému pádu vlády prozatím zabránil, a to tak, že přislíbil otevření rozhovorů na téma vypsání předčasných voleb. Výměnou za to se hlasování odložilo až na dnešních 17 hodin.

Více z pořadu