Téma dne

Peking už nemá o růst ekonomiky zájem. Jde především o politické cíle a manipulování Evropskou unií, tvrdí sinolog Jirouš

Téma dne

Peking už nemá o růst ekonomiky zájem. Jde především o politické cíle a manipulování Evropskou unií, tvrdí sinolog Jirouš
Německý kancléř Olaf Scholz s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem při jeho návštěvě v Pekingu

Plus

Čínský prezident Si Ťin-pching v Pekingu přijal německého kancléře Olafa Scholze. Ten dorazil jako první politický vůdce členské země EU a skupiny vyspělých států G7 po třech letech pandemických uzávěr a rostoucího politického napětí. Scholzova cesta vyvolala v německé vládní koalici kontroverze, s napětím ji tak sledují spojenci, ale i členové jeho vlastní vlády.
Renata Kropáčková

Hosté:
Václav Jabůrek, zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně
Filip Jirouš, sinolog
Tomáš Lindner, redaktor týdeníku Respekt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Čínský prezident Si Ťin-pching, tedy po třech letech pandemických uzávěr a rostoucím politickém napětí přijal prvního státníka ze západu. Do Pekingu za ním přiletěl německý kancléř Olaf Scholz. A to i přesto, že jeho cestou s obavami sledují nejen spojenci, ale dokonce i členové jeho vlastní vlády. Prezident si navrhl německému hostu posílit spolupráci obou zemí na pozadí změn a otřesů ve světě. Kancléř Scholz podle agentury AFP vyjádřil přání dále rozvíjet ekonomickou spolupráci s Čínou, a to i navzdory rozdílným názorům. Více už si řekneme se zpravodajem v Berlíně Václavem Jabůrkem. Dobrý den. Hezké ráno. O jaká témata na té návštěvě kancléře Scholze v Číně oficiálně půjde?

  • Tak podle spolkové vlády se má probrat úplně všechno, co se děje ve světě i mezi oběma zeměmi, takže od války na Ukrajině až po Německo čínský obchod. Soudce navíc doprovází početná delegace byznysmenů, kteří chtějí dojednat další spolupráci. I proto tu návštěvu právě předem odsuzuje Německá demokratická část opozice, podle které to vypadá, že Berlín teď imisních první řadě na vlastní zájmy a nebere ohled na své partnery, vlastně ostatní západní země, jako je třeba Francie nebo Spojené státy. Čínská státní média navíc se alespoň podle deníku Die Welt kancléřovy děkuji za dárek, který si přivezl. Olaf Scholz totiž minulý týden povolila prodej části terminálu v hamburském přístavu, který si kupuje čínský koncern Polsko, a to i přes nesouhlas hned v šesti spolkových ministerstev a tajných služeb. Německá ministryně zahraničí Anna Lena Baerbocková pak Šolcovi nepřímo vzkázala, aby neopakovalo ty chyby, které Německo dělalo v přístupu vůči Rusku. Tedy aby se příliš nevázal na země, které nevyznávají stejné demokratické hodnoty.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu