Téma dne

Problémy v Kataru existují dlouho. Západu to v obchodování nikdy nebránilo, míní odborník na hospodářskou politiku Krpec

Téma dne

Problémy v Kataru existují dlouho. Západu to v obchodování nikdy nebránilo, míní odborník na hospodářskou politiku Krpec
Pořadatelé i FIFA o mistrovství světa v Kataru tvrdí, že jde o první uhlíkově neutrální šampionát v historii

Plus

Na mistrovství světa v Kataru se v neděli ve finále utkají Francie a Argentina. Letošní fotbalové mistrovství světa je vůbec poprvé organizované některou z arabských zemí. V průběhu mistrovství se také přidalo vyšetřování korupční aféry spojené s Evropským parlamentem a samotnou fotbalovou asociací. Katar byl však terčem mezinárodní kritiky už před začátkem šampionátu, zejména kvůli drastickým podmínkám dělníků a množství úmrtí při stavbách a také kvůli omezování práv menšin.
Martina Mašková

Hosté:
Zdeněk Novák, zahraniční redaktor Českého rozhlasu
Luděk Mádl, sportovní novinář
Ondřej Houska, redaktor Hospodářských novin
Oldřich Krpec, odborník na hospodářskou politiku z FSS MUNI

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Téma dne ČRo.

  • Je to vůbec poprvé, kdy turnaj hostí některá z arabských zemí. Ještě před začátkem šampionátu byl Katar terčem mezinárodní kritiky z celé řady důvodů, které také v těchto minutách postupně probereme. Přestože konečný sportovní výsledek výsledek o medaile ještě neznáme před posledními dvěma zápasy. Akci jako takovou už můžeme shrnout na úvod se Zdeňkem Novákem ze zahraniční redakce. Dobrý den. Hezké ráno. Jaká tedy zatím zaznívají hodnocení?

  • No svým způsobem se dá říci, že se potvrdila různá podezření nebo kritika ať už fotbalové federace FIFA na jedné straně, taky Kataru samotného a toho kritika vedená především ze strany evropských, například neziskových organizací nebo médií zaznívaly při té kritice otázky lidských práv, udržitelnosti s ohledem na klima anebo klimatem vynucené posunutí termínu MS na listopad a prosinec. Dalším tématem byla i korupce, kterou jsme také částečně zmínili. I představitelé FIFA ještě v úvodu toho šampionátu nepřímo uznali, že pořadatelství v takové zemi, tedy v Kataru, bylo přinejmenším poněkud problematické. A připomenu, že Katar byl a je kritizovaný za to, že během přípravy toho mistrovství a stavby stadionů v zemi zemřelo šest a půl 1000 dělníků. V Kataru je také zakázaná homosexualita a už před mistrovstvím se mluvilo o tom, že homosexuálním fanouškům za jejich sexuální orientaci v Kataru hrozí vězení. Ano, to se během mistrovství projevilo mimo jiné tím, že organizátoři nepouštěli na stadiony fanoušky, který, kteří s sebou měli duhové vlajky právě hnutí za práva sexuálních menšin. Zároveň je nutné říci, že přinejmenším část této evropské kritiky Kataru i WiFi jinak působí z našeho evropského pohledu a zcela jinak ta kritika působí z pohledu právě mimo Evropu, což se také koneckonců během toho šampionát už projevilo.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu