Téma dne
Vztahy s Orbánem nás hážou do pytle se státy, které porušují zásady právního státu, upozorňuje analytik Nerad
Téma dne
Plus
Českou republiku navštívil maďarský premiér Viktor Orbán. Mimo jiné zavítal do Ústeckého kraje, kde vede volební kandidátku Andrej Babiš (ANO) a v místním divadle se setkal s příznivci hnutí ANO. „Orbán se může spolehnout na to, že když od Babiše nezíská přímo podporu, bude český premiér alespoň mlčet, tak jako to udělal při roztržce kolem maďarského zákona diskriminujícího LGBT komunitu,“ hodnotí vztah politiků šéf zahraniční redakce Českého rozhlasu a analytik Filip Nerad.
Martina Mašková
Hosty byli:
Filip Nerad, šéf zahraniční redakce, Český rozhlas
Tomáš Petříček, ČSSD, bývalý ministr zahraničních věcí
Martin Klus, státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí
Ondřej Houska, komentátor Hospodářských novin
Přepis epizody
-
Proč k sobě inklinují maďarský a český premiér? Jaké jsou aktuální vztahy zemí a vlád Visegrádské čtyřky a jakou reálnou váhu má aktuálně toto uskupení? To jsou náměty, kterým se teď budeme věnovat v detailu. U mikrofonu je Martina Mašková. Téma dne.
-
ČRo maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Česko. Byl v Praze, ale i v Ústí nad Labem, v regionu, kde je premiér Andrej Babiš, vede volební kandidátku hnutí ANO. Orbán zdůraznil, že nechce zasahovat do českých voleb. Byl ale i na setkání příznivců hnutí ANO v ústeckém divadle Praze. Už i Ústí ho provázely demonstrace. Novinářské organizace z Česka, zahraničí, například francouzský Syndikát novinářů ostře kritizují to, že se někteří reportéři nemohli zúčastnit tiskové konference premiéru v Ústí. Týkalo se to například zpravodajů listu Le Monde, Die Zeit nebo televize ARD. Mluvčí české vlády to zdůvodnil nedostatečnou kapacitou sálu. Náš pořad věnovaný nejenom Česko maďarským aktuálním vztahům, ale i vztahům ve Visegrádu otevře Filip Nerad, vedoucí zahraniční redakce, analytik ČRo. Dobré ráno. Hezké ráno z Lipé. Na čem je založeno to souznění českého a maďarského premiéra? A je takové spojenectví oboustranně výhodné?
-
Tak založené je jednak na dlouhodobé známosti. Oba politici se skutečně už roky znají, označují se za přátelé. Ze strany Andreje Babiše je patrný i takový obdiv k Viktoru Orbánovi, který má v Maďarsku všechno pevně v rukou. On a jeho strana tam řídí skoro úplně všechno. Doslova naplňuje to heslo vést stát jako firmu, se kterým šel do politiky Andrej Babiš, ale nebyl ho schopný plně realizovat, zatímco Viktor Orbán ano. Což je o Andreji Babišovi evidentně sympatické. A i podle neoficiálních vyjádření lidí, kteří se pohybovali v okolí českého premiéra, má Andrej Babiš Viktora Orbána za takový svůj politický vzor. Pro Viktora Orbána je to výhodné, protože má v EU vícero spojenců a ten jeho politický kurz hlavně na západě unie se dostává stále častěji pod větší tlak a čelí velké kritice. Připomeňme události z posledního červnového summitu, kdy kvůli sporu o maďarský zákon, který zakazoval výuku o sexuálních menšinách a jiné sexuální orientaci. Nizozemský premiér Mark Rutte o Viktoru Orbánovi prohlásil, že pro Maďarsko už není v EU místo. Taková slova od Andreje Babiše Orbán samozřejmě nikdy neuslyší a může se spolehnout na to, že když od něj nezíská podporu, tak že bude aspoň český premiér mlčet, jako to udělal v případě té roztržky kolem maďarského zákona. Nakolik je to výhodné pro českého premiéra? To závisí na úhlu pohledu pro vnímání ČR v EU to spojenectví není moc pozitivní, protože nás hází do jednoho pytle se zeměmi, které z unijního pohledu porušují zásady právního státu. Andrej Babiš sám to zjevně vyhodnotil jako výhodné, a to i proto jeho aktuální volební úsilí, kde hodně sází opět na strašení migrací a má zjevně dojem, že podpora od rázného bojovníka s migrací v osobě Viktora Orbána může Andreji Babišovi pomoct.