Téma Plus

Dezinformace v socialistickém Československu? Pomluvy, provokace a lhaní

Téma Plus

Dezinformace v socialistickém Československu? Pomluvy, provokace a lhaní
Operace Neptun. Na dně šumavského Černého jezera byly nalezeny údajné tajné dokumenty (3. července 1964). Šlo o mystifikaci veřejnosti

Plus

Lež, která v sobě obsahuje zrnko pravdy. Sice to pravda není, ale být by vlastně mohla. Dezinformace. V dnešní digitální době je někdy náročné se v záplavě informací vyznat. Jak se ale hoaxy, fake news a dezinformace šířily v dobách socialismu? Jak důležitým nástrojem tehdejší propagandy byly? A kdo byli profesionální lháři, kteří dezinformace vymýšleli?
Tamara Kocourková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lež, která v sobě obsahuje zrnko pravdy. Sice to pravda není, ale být by vlastně mohla. Dezinformace. Nejen v dnešní informační době se učíme rozlišovat mezi skutečností a falešnými zprávami. Někdy je náročné se v záplavě informací vyznat. Jak se ale hoaxy, fake news a dezinformace šířily v dobách socialismu? Jak důležitým nástrojem tehdejší propagandy byli? Jak s jejich šířením pomáhala seriálová tvorba Československé televize. A kdo byli profesionální lháři, kteří dezinformace vymýšleli a šířili? Zaujatý poslech následujících minut přeje Tamara Kocourková.

  • Téma.

  • Falešné zprávy a jejich záměrné využívání nebo chceme-li zneužívání, bychom nepochybně vypátrali hluboko v historii. Nejspíš už někde ve starověku. K jejich šíření ale samozřejmě zásadní měrou přispěli až masové sdělovací prostředky. Nejdřív si to pojďme definovat s historikem médií Martinem Gromanem.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu