Téma Plus

Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?

Téma Plus

Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?
Emil Hácha

Plus

Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který byl do funkce zvolen 30. listopadu 1938. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl pomyslně odsouzený většinou české společnosti prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.
Ivan Studený

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V červenci 1872 se v jihočeských Trhových Svinech narodil Emil Hácha, třetí československý prezident, kterého si spojujeme s druhou světovou válkou a těžkým krutým obdobím protektorátu Čechy a Morava. Historikové dnes píší o Emilu Háchovi jako o člověku, který obětoval vlastní čest, nebo jako o prezidentovi lidskosti. V paměti mnoha lidí je však zachováno dřívější přísné odsouzení Emila Háchy jako kolaboranta s nacismem. Dokument o Emilu Háchovi připravil Ivan z studený téma. Plus.

  • Cyklus téma plus teď nabízí dokument o Emilu Háchovi. Pořad lze vnímat jako koláž situací, které se skutečně staly v reálném čase během zhruba jednoho roku, kdy autor příběh kontroverzní postavy našich dějin sledoval. Vedle archivních záznamů zazní také fragmenty divadelní hry, postřehy účastníků konference věnované protektorátnímu prezidentovi, část přednášky historika Josefa Tomeše i rozhovor s publicistou Davidem Hertlem.

  • Hácha, prezident Nejvyššího správního soudu. Z VV si to pustíte. Masarykův obdivovatel a znalec anglosaského práva, milovník literatury, přesvědčený demokrat a hluboce věřící katolík.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu