Téma Plus
Odboj „bílých límečků“. Diplomat Hubert Masařík pomáhal rezistenci přímo před očima nacistů
Téma Plus
Plus
Diplomat, vášnivý boxer, ale hlavně zapomenutý hrdina protinacistického odboje. To je Hubert Masařík – muž, který po boku později popraveného ministerského předsedy generála Aloise Eliáše pomáhal stovkám českých vlastenců dostat se z německých věznic a lágrů. Svůj boj začal jen několik týdnů poté, co 15. března 1939 německá vojska obsadila české země.
Martin Brabec
Přepis epizody
-
Diplomat, vášnivý boxer, ale hlavně zapomenutý hrdina protinacistického odboje. To je Hubert Masařík. Muž, který po boku později popraveného ministerského předsedy generála Aloise Eliáše pomáhal stovkám českých vlastenců dostat se z německých věznic a lágrů. A také člověk, který se po válce stal osobním vězněm Edvarda Beneše. Jeho příběh je ukázkou paradoxů českých moderních dějin. Nerušený poslech přeje autor pořadu Martin Moravec a od mikrofonu váš průvodce.
-
David Hertl.
-
Odboj proti nacistickým okupantům se v protektorátu Čechy a Morava během druhé světové války nevedl jen pomocí zbraní, špionáže či záškodnických akcí. Probíhal také v některých kancelářích nejvýše postavených představitelů protektorátní vlády a jejích úřadů. Byl to boj, o němž mnozí z jeho účastníků věděli, že z něj zřejmě nevyjdou živí. Probíhal totiž nacistům přímo před očima. Začal v březnu 939, ihned po vpádu německých vojsk do okleštěných zbytků někdejšího Československa, k nejdůležitějším aktérům tohoto odboje a tzv. retardací, nyní tedy zpomalovací politiky prvních let německé okupace patřil ministerský předseda generál Alois Eliáš, dále vynikající právník a pravá ruka státního prezidenta Emila Háchy Jiří Havelka a také diplomat Hubert Masařík. Především právě na jeho příběhu přiblížíme tento statečný a přitom dodnes nedoceněný a v mnohém i zapomenutý způsob vedení války proti okupantům. O odboji řízeném v nejvyšších patrech protektorátní politiky se budeme bavit s historiky Janem Borisem Uhlířem a Josefem Tomešem.