Téma Plus

Reformní socialista a pozdější poradce Havla Jiří Pelikán své působení po únoru 1948 hodnotil kriticky

Téma Plus

Reformní socialista a pozdější poradce Havla Jiří Pelikán své působení po únoru 1948 hodnotil kriticky
Jiří Pelikán

Plus

Jiří Pelikán byl přední reformní komunista. V 60. letech byl ředitelem Československé televize, po odchodu do Itálie reprezentantem levicového exilu, vydavatelem časopisu Listy a následně italským europoslancem. Své působení bezprostředně po roce 1948 hodnotil velmi kriticky. Nikdy se nepřestal hlásit k levicové orientaci, které říkal „reformní socialismus“. 
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jeden z předních reformních komunistů, v 60. letech, ředitel Československé televize, po odchodu do Itálie v roce 69, reprezentant exilové levice, známý jako vydavatel časopisu listy a poslanec Evropského parlamentu Jiří Pelikán. Jeho složitý život se v následujícím pořadu pokusí přiblížit David Hertl.

  • Téma plus.

  • Mnohokrát jsem slyšel, že 20. století bylo dobou pro hrdiny i zbabělce, pro odvážné i pro zrádce. Málokdy zazní, že to byla doba také pro všechny lidské typy. Mezi tím, že hrdina nebo zrádce jsem, málokdy vyskytují v čisté formě. Buď věčná čest a sláva těm, kteří od počátku prohlédli nebezpečí všech totalit a dokázali se jim vyhnout. Muž, nad jehož příběhem se dnes zamyslíme toto je štěstí, neměl. Když v 76 letech zemřel, měl za sebou aktivní život, ve kterém měl hodně příležitostí pro dělání chyb i pro jejich napravení. Posuďte, zda se mu to podařilo v Praze se dnes konala tisková konference s Jiřím Pelikánem, bývalým ředitelem Československé televize, který byl po roce 968 donucen k emigraci. K mikrofonu ho pozval Vladimír Pavrovský.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu