Téma Plus
Ten krásný bipolární svět čili od Helsinek ke konci impéria
Téma Plus
Plus
Byla to velká sláva, když se v Helsinkách v srpnu 1975 podepisoval závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Média sovětského bloku včetně Československého rozhlasu o ní tehdy referovala jako o vítězství pokrokových sil, zdravého rozumu, diplomatického úsilí socialistických zemí a „rozumných“ sil buržoazního světa. Ve skutečnosti brežněvovské impérium považovalo výsledek z Helsinek především za vlastní vítězství.
Jan Sedmidubský
Přepis epizody
-
Bylo léto roku 1975. Začátek srpna ve Finsku. Ideální počasí, dlouhé dni a konečně teplo. Vypadalo to, že i na mezinárodní scéně začíná nová etapa. Za účasti 30 zemí se v hale finlandizace slavnostně podepisoval závěrečný akt dlouhodobého jednání konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Bylo to především vítězství východu a konkrétně Brežněv opavského Sovětského svazu, který si myslel, že tím navždy zakonzervoval svou sféru vlivu a poválečné geopolitické uspořádání světa. Málokdo tušil, že se tím Evropa paradoxně ocitla na začátku konce politiky détente, čili uvolňování napětí. A už vůbec si nešlo představit, že to může znamenat počátek cesty střední a východní Evropy na druhou stranu železné opony. O tom se nikomu ani nesnilo. Ale dějiny jsou občas i laskavé. Začíná téma plus. Já se jmenuji Jan Sedmidubský a přeji vám inspirativní 50 minut s nedávnou historií i s jejím odrazem současnosti.
-
Téma plus.
-
Moderní hala finlandizace je ve středu Helsinkách v překrásném Zeleném parku, kterých je v hlavním městě Finska, půlmilionovém centru této země, velmi mnoho. Hela vznikla podle návrhu jednoho z nejlepších finských architektů Altnera. A to, a je snad doslova symbolické, že v této překrásné moderní budově se jedná o nejdůležitější a také nejzávažnější věci současného světa, o míru a že iniciativa k tomuto jednání vzešla právě od socialistických států. Je to událost.