Věda Plus
Na Zlínsku byla spuštěna první česká průmyslová výroba bezemisního vodíku
Věda Plus
Plus
V jakých oborech se dá využít bezemisní vodík? Může digitalizace lidských vůní pomoci v lepší diagnostice a sledování zdravotního stavu? Čeští vědci obnovili ochrnutým potkanům cit v končetinách. Jak by se jejich poznatky daly využít v medicíně? Umělá inteligence už proniká do všech oblastí života - umí skládat hudbu, napsat text nebo vytvořit fotku. Jaké jsou její možnosti, ale i rizika představuje tento týden v Praze festival Dny AI. Moderuje Renata Kropáčková.
Renata Kropáčková
Přepis epizody
-
Začíná Věda +. Na co se v ní dnes zaměříme? Na Zlínsku byla spuštěna první česká průmyslová výroba bez emisního vodíku. V jakých oborech se dá využít? Může digitalizace lidských vůní pomoci v lepší diagnostice a sledování zdravotního stavu. Čeští vědci obnovili ochrnutým potkanům cit v končetinách. Jak by se jejich poznatky daly využít v medicíně. A umělá inteligence už proniká do všech oblastí života. Umí skládat hudbu, napsat text nebo vytvořit fotku. Jaké jsou její možnosti, ale i rizika, představuje tento týden v Praze festival a dny AI, o kterém si také řekneme více. Ničím nerušený poslech přejí Renata Kropáčková.
-
Věda plus.
-
V Česku se poprvé začíná průmyslově vyrábět zelený vodík. Jde o jednu z technologií, které pomáhají chránit klima. Odborníci si od zeleného vodíku slibují, že pomůže tam, kde není snadné nahradit fosilní paliva. Týká se toho těžkého průmyslu, výroby hnojiv nebo nákladní dopravy, ale jde využít také pro skladování a pozdější využití energie ze slunce nebo větru. Časem má nahradit i zemní plyn. První výrobu bezemisní ho vodíku slavnostně spustili v Napajedlech na Zlínsku.