Věda Plus
Olomoučtí vědci objevili dva nové druhy sinic
Věda Plus
Plus
Žijí v kalužích přímo ve městě. V Evropě přitom botanici nové sinice objeví jen zřídka. Jak vypadá takový objev nových druhů od sběru vzorků až po přečtení jejich DNA? - Čím jsou způsobené rozdíly v jednotlivých pohledech na chudobu v Česku? - Ochránci přírody zjišťují, co stojí za úbytkem živočichů v řece Jizeře v Českém ráji. Příčinou by mohlo být čím dál oblíbenější vodáctví. Moderuje Václav Štefan.
Přepis epizody
-
Olomoučtí vědci objevili dva nové druhy sinic. Žijí v kalužích přímo ve městě. V Evropě přitom botanici do vesnice obětí jen zřídka. Americké vozítko Perseverance našlo na Marsu skálu, která vypadá, jako by v ní kdysi byl život. Ochránci přírody zjišťují, co stojí za úbytkem živočichů v řece Jizeře v Českém ráji. Mohlo by být příčinou oblíbené vodáctví? I to se pokusíme zodpovědět v následujících minutách. Příjemný poslech přeje Václav Štefan.
-
Nova Cinema, Palacký občanům Alla s plynem a Olomouce. Jestli jste si při těchto slovech vzpomněli na Univerzitu Palackého, trefili jste se. Právě po ní totiž olomoučtí vědci pojmenovali dva nové druhy sinic. Objevili je v kaluži přímo ve městě. Evropské sinice jsou přitom většinou dobře prozkoumané a nové druhy věci popíšou jen málokdy. Je to navíc složitá práce. Sinice vypadají stejně, a tak jim vědci musí přečíst DNA. Reportér Michael Šafařík se jich zeptal, jak to dělají a proč je důležité silnice zkoumat.
-
Tak.