Věda Plus

Psycholog: Pobyt v přírodě způsobuje, že v těle klesá hladina stresu a zlepšuje se imunitní systém

Věda Plus

Psycholog: Pobyt v přírodě způsobuje, že v těle klesá hladina stresu a zlepšuje se imunitní systém
Příroda kolem řeky Svratky, pastviny, Vír, Žďársko

Plus

„Vliv přírody na lidskou psychiku je dvojí. V přírodě regenerujeme, jsme více pozorní, odpočineme si, lépe funguje naše kognice, obnovuje se nám paměť. Stáváme se více kreativní,“ vyzdvihuje v pořadu Věda Plus psycholog Adam Táborský, zakladatel projektu Terapie mezi stromy. Vedle toho opadává v lidském těle hladina stresového hormonu kortizolu.
Lucie Vopálenská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tak a po mimořádných informacích z tiskové konference ministra Adama Vojtěcha přecházíme k našim vědeckým tématům. Setkáním vědců i politiků uctila Akademie věd ČR jednoho z nejvýraznějších českých vědců prof. Rudolfa Zahradníka. Mezinárodně uznávaný odborník na kvantovou chemii a dlouholetý předseda Akademie věd zemřel před rokem. Kvůli pandemii COVID-19 se vzpomínková akce odložila o rok. Osobnost prof. zahradníka teď na plusu připomene vědecká redaktorka Martina Raš. Martino, dobrý den přeji.

  • Dobrý podvečer. Přátelé a kolegové špičkového vědce, prof. Rudolfa Zahradníka na něj ve dvoraně knihovny Akademie věd vzpomínali hlavně jako narozeného rétor a noblesního muže se smyslem pro humor.

  • Který se i v těžkých dobách držel svých morálních hodnot, ale především taky samozřejmě jako na chemika tělem i duší víc už někdejší žák prof. zahradníka a pak taky kolega a velký přítel Zdeněk Havlas.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu