Věda Plus
Vědci vyvinuli nový lék zlepšující paměť. Může být nadějí pro pacienty s Alzheimerovou chorobou
Věda Plus
Plus
Mezinárodní tým vědců zaštítěný univerzitou v Glasgow dosáhl průlomového objevu. Vědcům se totiž podařilo vyvinout prototyp léku, který eliminuje ztrátu paměti. Nový lék by podle vědců mohl výrazně zlepšit život pacientů s Alzheimerovou chorobou a v budoucnosti vést k dalším inovacím v léčbě této nemoci. Nový lék se připravuje deset let, jeho účinky teď vědci představili v prestižním vědeckém časopise Cell.
Marcel Faltys, Renata Kropáčková
Přepis epizody
-
Obezita zkracuje průměrnou délku života a přináší s sebou přidružené nemoci, například vysoký krevní tlak nebo cukrovku druhého typu. Lékaři proto stále hledají způsoby, jak obézním lidem pomoci. V budoucnu by pro pacienty mohla být nadějí léčba pomocí embolizace, tedy uzavření jedné z ostravských tepen, které vedou k žaludku. Více nám k tomu řekne Andrea Skalická z vědecké redakce. Pěkný podvečer. Pěkný podvečer přeji. Vysvětleme nejprve, co to je embolizace k africké také.
-
Tak jde o úplně novou metodu, která se v posledních letech testuje v rámci klinické studie pražské kliniky a provádí se pomocí katetrizace. Podle obezitolog a prof. Martina Frída je největší výhodou tohoto zákroku jeho mini invazivní ta představuje možnost, jak zasáhnout do metabolismu a snížit váhu toho pacienta pouhým vpichem, ať už v třísle nebo na zápěstí toho nemocného na sondování tenkým vodičem té tepny, která vede k žaludků a jejím uzávěrů. Tento výkon vede k redukci hmotnosti i k odpovědi metabolické toho organismu na tento zásah.
-
Jak se Andrej přišla na to, že se uzavřením jedné tepny vedoucí k žaludku dají shazovat kila?