Vinohradská 12

Genetik Pačes: Když je virus infekčnější, je v ochraně potřeba přitlačit, to už ale dnes asi není možné

Vinohradská 12

Genetik Pačes: Když je virus infekčnější, je v ochraně potřeba přitlačit, to už ale dnes asi není možné
Molekulární genetik Jan Pačes

Plus

Česko je na cestě k postupnému rozvolnění protipandemických opatření. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se rozhodla pro tuto trajektorii přesto, že rychlé šíření varianty omikron žene počty nakažených do rekordních výšek. Podobným směrem jdou i některé další evropské země. Je v tuto chvíli na rozvolňování správný čas? Opodstatňují ho vědecké poznatky, které máme o povaze omikronu k dispozici? Lenka Kabrhelová mluví s molekulárním genetikem Janem Pačesem z Akademie věd ČR.
Dominika Kubištová, Lenka Kabrhelová, Pavel Vondra

Hudba: Martin Hůla
Editace, rešerše, sound design: Pavel Vondra, Dominika Kubištová, David Kaiser

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Já pevně věřím, že v březnu budeme moci uvolnit na maximum všechna opatření, že zatím všechno funguje podle predikcí prof. Duška, podle toho, jak jsme nastavili ty pandemie se vyvíjí tak, jak jsme očekávali. Podle toho, jaké byly predikce, což je dobře. Máme situaci pod kontrolou. Bez drastických opatření lockdownů a nouzového stavu. Postupujeme tedy přesně tak, jak jsme slíbili před volbami. Od 18. února plošné, povinné testování končí. Své dojmy z lifting dostanou vždycky rezidenčními s Čečenskem.

  • Koho od příští středy zruší všechna opatření proti šíření koronaviru. Dnes to oznámila premiérka Magdalena Anderssonová. Pandemie podle ní zatím neskončil a posunula se ale do další fáze. Úřad pro veřejné zdraví také navrhuje vyřazení COVIDu-19 ze seznamu společensky nebezpečný.

  • Nemocí to neřekl. Jestli mají mít Černé Hory tety, kde se spreji či Česko je na cestě k postupnému rozvolnění protipandemických opatření. Vláda premiéra a předsedy ODS Petra Fialy se rozhodla pro tuto trajektorii i přesto, že rychlé šíření varianty omikron, že ne počty nakažených do rekordních výšek. Podobným směrem jdou i některé další evropské země. Je v tuto chvíli na rozvolňování správný čas. Opodstatňují ho vědecké poznatky, které máme o povaze omikronu k dispozici. Jaká rizika může konec protiepidemických pravidel přinést a jak hledat rovnováhu mezi virologickým a politickým rozhodnutím? Ve Vinohradské 12 o tom mluvím s molekulárním genetikem Janem Pačesem. Je pondělí sedmého února. Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12. Zpravodajský podcast ČRo. Jan Pačes, molekulární genetik z Akademie věd ČR. Dobrý den. Dobrý den. My víme, že vláda pracuje na plánu rozvolnění opatření proti COVIDu-19 už od této středy. Od devátého února vláda zruší povinnost prokazovat se v restauracích, v hotelích a v dalších službách certifikátem o očkování, prodělané nemoci anebo testu na COVID. To rozhodnutí kabinetu Petra Fialy reaguje jednak na verdikt Nejvyššího správního soudu, ale podle vlády také na nejnovější poznatky o průběhu pandemie omikronové varianty koronaviru. Pane Pačesi, my jsme tady spolu ve Vinohradské 12 mluvili o tom, co omikronu víme přesně před měsícem, bylo to sedmého ledna. Vy jako vědec a molekulární genetik, jak vnímáte ten posun v těch opatřeních? Je na ně teď správný čas, když se díváte na to, co sám jako vědec o omikronu víte?

Více z pořadu