Vinohradská 12
Polské ženy to s potraty nemají jednoduché ani v Česku. Nemáme jednotný výklad zákona, vysvětluje reportérka
Vinohradská 12
Plus
Cesta do zahraničí je po zpřísnění zákonů pro většinu Polek prakticky jedinou možností, jak interrupci podstoupit. Jak ale zjistil server iRozhlas, v Česku narážejí cizinky na nevyjasněný právní výklad zákona, který vzniknul ještě v 80. letech. Co všechno musejí cizí státní příslušnice splnit, aby těhotenství v Česku mohly ukončit? A jak důležitou destinací Česko pro polské ženy je? Lenka Kabrhelová mluví s reportérkou Annou Košlerovou, spolupracovnicí serveru iRozhlas.cz.
Dominika Kubištová, Lenka Kabrhelová, Matěj Válek
Hudba: Martin Hůla
Editace, rešerše, sound design: Matěj Válek, Dominika Kubištová, Martin Hůla
Přepis epizody
-
Záleží na případu. Pokud někdo peníze, stačí, informace, tak informace, pokud potřebuji mít jakoby podpořit, například najít nějaké spojení, jak se nikam dostat z nebo se ubytovat atd., tak to bude tak. Tak. Já jsme schopni pomoct.
-
I polských žen cestují podle nevládních organizací do Česka za umělým přerušením těhotenství. Cesta do zahraničí je po zpřísnění zákonů pro většinu Polek prakticky jedinou možností, jak interrupci podstoupit. Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz, v Česku narážejí cizinky na nevyjasněný právní výklad zákona, který vznikl ještě v 80. letech. Co všechno cizí státní příslušnice musejí splnit, aby těhotenství v Česku mohli ukončit? A jak důležitou destinací v tom ohledu Česko pro polské ženy? Je úterý 14. prosince. Tady je Lenka Kabrhelová a Vinohradská 12, zpravodajský podcast ČRo.
-
Anna Košlerová, spolupracovnice serveru iROZHLAS.cz. Ahoj Aničko. Ahoj. Lenko. Aničko, ty ses věnovala dopadům zpřísnění polského zákona o umělém přerušení těhotenství a mapovala si, nakolik se ty dopady přelévají i za hranice Polska, konkrétně do ČR. Co se ti povedlo zjistit?