Vltavín
Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla
Vltavín
České Budějovice
Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.
Zdeněk Zajíček
Přepis epizody
-
Aby co možná nevíte o krajích, kde jsme doma?
-
Posloucháte ČRo České Budějovice? Posloucháte vltavín a dobrého dne i poslechu vám od mikrofonu přeje si Zdeněk Zajíček. Podtitul vltavínu zní co nevíte o kraji, kde jste doma. A ten dodržíme i tentokrát. I když možná vám v tuto chvíli bude připadat podivné, když řeknu, že s mikrofonem stojím na kolonádě v Luhačovicích, tedy kousek od československých hranic. Dnešní vltavín totiž budeme věnovat Leoši Janáčkovi, který jsem do Luhačovic 25 let prázdniny co prázdniny jezdil a jeho múzy Kamile Šteslové, díky níž napsal většinu svých nejzásadnějších děl v posledních 11 letech svého života a která se mu doslova stala osudovou jak ve smyslu inspirace, ale i života a vlastně i jeho smrti. Kamila Šteflová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.
-
Tento zvuk před více než 100 lety poslouchal tady na kolonádě v Luhačovicích také Leoš Janáček, který jej na rozdíl od mnohých z nás uměl zapsat i do NATO. Jak to asi tak znělo, to už nám řekne Blanka Petráková, vedoucí muzea luhačovického Zálesí.