Vltavín

Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla

Vltavín

Své múze napsal Leoš Janáček 700 dopisů. Díky její inspiraci složil svá největší díla
Kamila Stösslová se synem Ottou (1917)

České Budějovice

Hudební skladatel Leoš Janáček měl svou múzu. Jmenovala se Kamila Stösslová a stala se mu osudovou, jak ve smyslu inspirace, tak života a vlastně i jeho smrti. Kamila Stösslová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.
Zdeněk Zajíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Aby co možná nevíte o krajích, kde jsme doma?

  • Posloucháte ČRo České Budějovice? Posloucháte vltavín a dobrého dne i poslechu vám od mikrofonu přeje si Zdeněk Zajíček. Podtitul vltavínu zní co nevíte o kraji, kde jste doma. A ten dodržíme i tentokrát. I když možná vám v tuto chvíli bude připadat podivné, když řeknu, že s mikrofonem stojím na kolonádě v Luhačovicích, tedy kousek od československých hranic. Dnešní vltavín totiž budeme věnovat Leoši Janáčkovi, který jsem do Luhačovic 25 let prázdniny co prázdniny jezdil a jeho múzy Kamile Šteslové, díky níž napsal většinu svých nejzásadnějších děl v posledních 11 letech svého života a která se mu doslova stala osudovou jak ve smyslu inspirace, ale i života a vlastně i jeho smrti. Kamila Šteflová se narodila v jihočeské Putimi a žila a je pochována v Písku.

  • Tento zvuk před více než 100 lety poslouchal tady na kolonádě v Luhačovicích také Leoš Janáček, který jej na rozdíl od mnohých z nás uměl zapsat i do NATO. Jak to asi tak znělo, to už nám řekne Blanka Petráková, vedoucí muzea luhačovického Zálesí.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu