Za obzorem

Je srbský jadarit poklad, nebo prokletí? Plány na těžbu lithia rozdělují společnost

Za obzorem

Je srbský jadarit poklad, nebo prokletí? Plány na těžbu lithia rozdělují společnost
Lithium (ilustrační snímek)

Plus

Evropa má stále větší „hlad“ po lithiu. Jeho dodávky ale závisí na Číně, která by brzy mohla ovládnout až třetinu světového trhu. Unie tak hledá alternativní zdroje – velké ložisko má Srbsko, kde ale plány na otevření největšího lithiového dolu v Evropě provázejí protesty. Mají Srbové poklad, nebo prokletí jménem jadarit, což je sodno-lithný vodnatý borosilikát?
Tomáš Havlín

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Srbská unie vydává od roku 2011 seznam tzv. kritických surovin. Zařazuje na něj jednak materiály klíčové pro evropskou ekonomiku, na kterých unijní průmysl závisí při výrobě moderních technologií i předmětů každodenní spotřeby, ale přitom jsou to zároveň suroviny, ke kterým může být stále složitější se dostat. Zvlášť z důvodu geopolitických konfliktů a narušení globálních dodavatelských řetězců k nim evropské podniky nemusí mít tak hladký a nerušený přístup, jak by si EU představovala. Jednou z položek na víc než pětimístném seznamu je od roku 2020 tak i lithium. Tento kov lehčí než voda, se používá mimo jiné v automobilovém průmyslu při výrobě baterií. A pokud to EU myslí s tzv. zelenou tranzici vážně a opravdu, zakáže od roku 2035 prodej všech nových aut vypouštějících do ovzduší oxid uhličitý. Poptávka po něm ještě vzroste, podle odhadů až o 300 % do konce desetiletí. Jedním z míst, která by tuto poptávku měla uspokojovat, je i Srbsko. Plány na otevření největšího lithiového dolů v Evropě tam ale provázejí dlouhodobé protesty. Jejich aktéry si můžete poslechnout v dnešním pořadu za obzorem, který připravil Tomáš Havlín.

  • Posloucháte pořad za obzorem?

  • A sólo desku jsem. Zažíval jsem, co bouřlivé tady dělali průzkumy.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu