Za obzorem
Sýrie, Afghánistán a Jemen lákají youtubery. Jezdí do války sbírat sledující na sítích
Za obzorem
Plus
Válečné oblasti stále více lákají influencery a především youtubery. V posledních měsících se jich několik vydalo do Jemenu ale také do Afghánistánu a Sýrie. Ve videích často říkají, že chtějí svým divákům ukázat to, co se ve zprávách nedozví. Často ale jen převypráví to, co jim řeknou místní průvodci, a v jejich videích chybí kontext.
Jiří Klečka
Přepis epizody
-
Syrský Damašek je nejspíš, jedno z nejstarších měst na planetě. Archeologové odhadují, že v oblasti žili lidé už 4000 let před naším letopočtem. Starou část města prohlásilo UNESCO za světové dědictví v roce 1979. Místní památky ale kvůli víc jak 13 let trvajícímu konfliktu navštívit nelze. To, že Sýrii dál zmítá občanská válka v posledních několika měsících a letech, ale nezastavilo několik youtuberů, kteří se rozhodli projet zemi a zážitky z cesty sdílet. Proč se tam mladí lidé s kamerou vydávají a proč cestují také do Afghánistánu a Jemenu? Kdo jsou průvodci, kteří je tak srdečně provázejí po celé zemi a co reálně člověku hrozí při návštěvě jednoho z válkou rozvrácených států na Blízkém východě. Otázky pro dnešní díl pořadu za obzorem. U jeho poslechu vás vítá Jiří Klečka. Za obzorem.
-
- Tomasson a Batumi. Já iniciuji a v hale v Ruzyni i své, ať už se v síni.
-
Takto svoje videa začíná většina youtuberů, kteří se v posledních několika letech vydávají do válkou rozvrácených států. Zatímco se z nich velká část obyvatel snaží dostat do bezpečí, oni chtějí ukázat zbytku světa, jak se tam žije. Těm, co na místě zůstaly. Například do Sýrie se vydal cestovatel Dembinski. Kanál je z té hory, byl ten, byl chlap a mnoho dalších. Všichni říkají, že jejich hlavní motivace je ukázat to, co vám ve zprávách neříkají. Dá se ale to, co tam vidí, považoval za realitu. Přinášejí domů svým divákům opravdu záběry běžného života běžných lidí?