Za obzorem

V Bosně a Hercegovině plánují masivní stavby hydroelektráren. Může to pohřbít přírodní říční klenoty

Za obzorem

V Bosně a Hercegovině plánují masivní stavby hydroelektráren. Může to pohřbít přírodní říční klenoty
Město Mostar

Plus

Balkánské řeky patří k přírodním klenotům – od krasových útvarů, romantických soutěsek a vodopádů přes větvící se a divočící řeky až po meandrující nížinné toky s přilehlými mokřady. Jak dlouho tento unikátní stav vydrží, je ovšem otázka.
Magdaléna Fajtová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nejchladnější řeka světa teče Hercegu vinou horní. Nerad vám a i v létě třeba jen sedm stupňů.

  • Říká. Milevska, která protéká Sarajevem, měří bezmála 36 km. Je silně znečištěná, někdy páchne a má nahnědlou barvu. Vede přes ni asi 20 mostů, včetně latinského, u kterého v roce 1914 Gabrielo princip zastřelil Franze Ferdinanda. 10. a taky včetně mostu, kterému se říká i Fialův a skutečně připomíná dílo slavného autora pařížské věže. Místní věří, že ho skutečně navrhl sám Gustav Reichel. Neexistuje o tom ale žádný důkaz. Začíná pořad za obzorem o informacích, o kterých jste nevěděli, že je chcete vědět. Dnes o řekách v Bosně a Hercegovině. U poslechu vás vítá Magdalena Fajtová.

  • Za obzorem.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu