Zaostřeno
Asijské megapole trpí vedry. „Lidé chodí na ulicích kompletně zahaleni,“ popisuje český podnikatel
Zaostřeno
Plus
Velká asijská města patří mezi místa, kde lidé naplno pociťují změnu klimatu. Horka až k 50 stupňům Celsia začínají být normou. Problém je to nejen zdravotní, ale také finanční. Přesto do těchto oblastí pravidelně služebně jezdí mladý český podnikatel Martin Koudela. „Snažím se pracovat dopoledne. Velká výhoda je časový posun, protože je v Evropě noc,“ vysvětluje v pořadu Zaostřeno.
David Jakš
Přepis epizody
-
Průměrná teplota na Zemi dnes o dva stupně vyšší než před industriální době. Extrémní horka podle klimatologů změní do 15 let velká asijská města v zóny, kde nebude možné normálně žít. Naopak ve Skandinávii se pravděpodobně začne dařit vinné révy a citrusům. Bez vína a citrónů přežijeme bez pšenice, kukuřice a rýže nikoli. Právě tyto tři plodiny, tři pilíře světové výživy, trpí horkem, nejvíc, klesají výnosy. Pole se mění zasolenou poušť a do pohybu se dávají miliony lidí. Jak vypadá život tam, kde v sedm hodin ráno atakuje teploměr 30 stupňů, v poledne 40 a o dvě hodiny později klidně i 40 stupňů. Je toto všechno ještě k žití a je šance s tím něco udělat? Odpovědi bude hledat další díl pořadu Zaostřeno. U jeho poslechu vás vítá David Jakš. Zaostřeno.
-
Padesátitisícové letovisku Hua Hin na břehu Perského zálivu, 200 km jižně od thajské metropole Bangkoku. Oblíbená destinace skandinávských důchodců, vzdálená přelidněnému blázinci plnému ruských a čínských turistů, jakými jsou pat a já to tak nebo tak. Každý rok je tady období od dubna do srpna velmi suché a horké. Ale to, co tady místní experti zažívají poslední 2 3 roky.
-
Je podle nich k nežití.