Zaostřeno
Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Zaostřeno
Plus
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.
David Jakš
Přepis epizody
-
Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína teprve hledala místo v mezinárodním společenství a Indie. Indie měla vlastních vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se časem vytratí ze světa. Dnes je všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlépe v historii. Válka zuří na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu nebo na Korejském poloostrově. Jak momentálně vypadají armády, které se v řádu několika dnů mohou zapojit do dalšího válečného konfliktu. A bude takovým místem Asie. U poslechu dalšího dílu pořadu Zaostřeno vás vítá David Jakš. Zaostřeno.
-
V dějinách válečnictví a ve světě Mlynárik zanechala Asie výrazný otisk. Vojsko činky s Chána, vojáci čínské dynastie Ming, japonští samurajové a modernějších časech třeba armáda barmanských králů nebo Severo vietnamští vojáci většinu. Ti všichni jsou dodnes ve svých zemích symbolem loajality a válečných úspěchů. Pravda, často zabalených do politické propagandy a nacionalistického výkladů. Síla armády a počet mužů a žen ve zbrani není jedno a to samé. Suverénně nejsilnější armádou světa je ta americká. Důvodů je víc, ale tím hlavním jsou peníze a z toho plynoucí náskok v technickém vývoji a inovacích. Díky tomu, do kolika válečných konfliktů se Spojené státy během 20. století zapojily. Mají náskok i v tom, jak rychle dokázali nové zbraně otestovat přímo v ostrém boji. Podívejme se ale zblízka na trochu odlišný ukazatel, a sice počet vojáků ve zbrani. V žebříčku 10 nejpočetnějších armád světa najdeme v první desítce hned osm asijských zemí. Jedinými mimo asijskými jsou aktuálně Ukrajina a Spojené státy. Ale pozor, pokud byste na první místo dávali Čínu, mýlíte se.
-
Čína má aktuálně sice skoro 2 miliony mužů i žen ve zbrani, ale při započítání aktivních vojenských záloh jsou to dohromady 3 miliony a 200000 lidí. A to zdaleka není nejvíc na světě. Více má momentálně Jižní Korea 3800000, Indie 5 milionů a 100000 a světovému žebříčku vévodí Vietnam s 5 miliony a 800000 vojáky, vojačkami a záložáky.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
Vlastní macechy. Případy, kdy dětem ublížili vlastní rodiče
Kriminálka
-
Loupežnická šlamastyka. Vtipná pohádka plná písniček
Velká pohádka
-
USA #3: Velký návrat Donalda Trumpa?
Vinohradská 12
-
Vlk a krásná Gudrún
Hajaja
-
Karel Čapek: Komisař Mejzlík zasahuje. Humorně laděné povídky o policejním aparátu 20. let
Hra na sobotu