Zaostřeno

Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt

Zaostřeno

Čínská armáda není nejpočetnější na světě, má ale sílu, která vzbuzuje respekt
Čínští vojáci na přehlídce

Plus

Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína hledala místo v mezinárodním společenství a Indie měla vlastních, vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se postupně ze světa vytratí – teď je ale všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlíp v historii, zuří válka na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu, nebo na Korejském poloostrově.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vzpomínáte na euforii ze začátku 90. let? Sovětský svaz tehdy zmizel z mapy světa, Čína teprve hledala místo v mezinárodním společenství a Indie. Indie měla vlastních vnitrostátních problémů nad hlavu. Zdálo se, že armády, vojáci a stroje na zabíjení se časem vytratí ze světa. Dnes je všechno jinak. Zbrojaři vydělávají nejlépe v historii. Válka zuří na Ukrajině a na spadnutí je těžký konflikt na Tchaj-wanu nebo na Korejském poloostrově. Jak momentálně vypadají armády, které se v řádu několika dnů mohou zapojit do dalšího válečného konfliktu. A bude takovým místem Asie. U poslechu dalšího dílu pořadu Zaostřeno vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • V dějinách válečnictví a ve světě Mlynárik zanechala Asie výrazný otisk. Vojsko činky s Chána, vojáci čínské dynastie Ming, japonští samurajové a modernějších časech třeba armáda barmanských králů nebo Severo vietnamští vojáci většinu. Ti všichni jsou dodnes ve svých zemích symbolem loajality a válečných úspěchů. Pravda, často zabalených do politické propagandy a nacionalistického výkladů. Síla armády a počet mužů a žen ve zbrani není jedno a to samé. Suverénně nejsilnější armádou světa je ta americká. Důvodů je víc, ale tím hlavním jsou peníze a z toho plynoucí náskok v technickém vývoji a inovacích. Díky tomu, do kolika válečných konfliktů se Spojené státy během 20. století zapojily. Mají náskok i v tom, jak rychle dokázali nové zbraně otestovat přímo v ostrém boji. Podívejme se ale zblízka na trochu odlišný ukazatel, a sice počet vojáků ve zbrani. V žebříčku 10 nejpočetnějších armád světa najdeme v první desítce hned osm asijských zemí. Jedinými mimo asijskými jsou aktuálně Ukrajina a Spojené státy. Ale pozor, pokud byste na první místo dávali Čínu, mýlíte se.

  • Čína má aktuálně sice skoro 2 miliony mužů i žen ve zbrani, ale při započítání aktivních vojenských záloh jsou to dohromady 3 miliony a 200000 lidí. A to zdaleka není nejvíc na světě. Více má momentálně Jižní Korea 3800000, Indie 5 milionů a 100000 a světovému žebříčku vévodí Vietnam s 5 miliony a 800000 vojáky, vojačkami a záložáky.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu