Zaostřeno

Edvard Beneš byl složitá osobnost žijící ve složité době. A měl často smůlu, hodnotí britský historik

Zaostřeno

Edvard Beneš byl složitá osobnost žijící ve složité době. A měl často smůlu, hodnotí britský historik
Edvard Beneš ve své kanceláři v Londýně (20. července 1939)

Plus

Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v roce 1938 a 1939, byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou o tři roky později.
Jaromír Marek

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na konci května uplyne 140 let od narození druhého československého prezidenta Dr. Edvarda Beneše. Muže, který stál v první polovině minulého století u všech klíčových momentů naší země. Podílel se na vzniku samostatné republiky, zažil její rozpad a zánik v letech 1938 až devět. Byl u jejího obnovení v roce 1945 i ovládnutí komunistickou stranou. Po tři roky později potkal Edvarda Beneše. Je poněkud sporný a výklad jeho osobnosti se v čase měnit tak, jak se mění naše společnost. Někdy je proto zajímavé podívat se na domácí dění trochu s odstupem, cizími očima. Podívejme se tedy na postavu Edvarda Beneše pohledem britských historiků. Nakonec byla to Velká Británie, kde doktor Beneš prožil těžká léta nacistické okupace Československa a mnohá místa jsou tam s ním dodnes spojena. Na úvod příštích minut se podíváme právě tam. Do hrabství, pak i New Hampshire. Nedaleko Londýna. Navštívíme usedlost, kde prezident pobýval během svého válečného exilu. Místo, které je běžně nepřístupné. Příjemný poslech vám přeje autor pořadu Jaromír Marek. Zaostřeno.

  • Stojíme na malé návsi a drobně prší. Před námi je vidět kostelík a pár domů. Uprostřed návsi je několik stromů, lavička a informační panel. Za zády potom vjezd do usedlosti. Ví aby která je však skryta za vysokými stromy. Se mnou je tady badatel a lokální patriot. Mýlí se.

  • ISIS a chemici či pomoc tramvají i celníci, celníci vláda ne zcela stojí a Vlček Sfax na své zdroje nebo tuto informační desku jsme tady umístili v roce 2021. Vypráví příběh Čechoslováků. Fest nebo to, jak vidíš, uprostřed je to anglicky a po stranách česky a slovensky. Tady dole jsou fotografie. Vlevo je doktor Beneš se svojí ženou v jejich domě. Na další je Beneš při práci se svým osobním tajemníkem Eduardem táborským. Tady vidíme prezidenta Beneše na procházce se psem. Byla to fenka německého ovčáka. Jmenovala se Toga a řada lidí si pamatovala, jak ho z ní potkávala v polích. Tady je Jan Masaryk s dalšími lidmi před domem a toto je fotografie prezidentovi ostrahy. A s námi je tady paní Janet, jejíž otec právě v Benešově ochrance sloužil církvi k myslíte, že poznáte, který z těch mužů na fotce je váš otec? Ptám se třeba.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu