Zaostřeno
ESG reporting? Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší
Zaostřeno
Plus
Za rok 2024 bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha nefinančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s více než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká už teď.
Jan Kaliba
Přepis epizody
-
A letošní rok bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha ne finančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s víc než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká také už teď. Co přesně to pro tyto společnosti bude znamenat? Co z toho vyplývá pro nás zákazníky a uživatele jejich produktů a služeb a proč to vůbec země EU zavádějí? Jan Kaliba vás vítá u dnešního vydání pořadu Zaostřeno. Spolu s odborníky na toto téma se vás pokusíme srozumitelně provést světem tzv. ESG reportingu.
-
Zaostřeno.
-
Jezdí s IS art ENF art. I těch zkratek je tolik, že by z nich Ivan Mládek jistě dovedl zrýmovat nějaký další hit. Co je podstatné, za letošní rok už bude pro velké firmy povinné sbírat data o tom, jak jejich činnost dopadá na okolní svět. My se v tomto pořadu soustředíme hlavně na tu část nových pravidel, která se týká životního prostředí. Na jeho stav a kvalitu má soukromé podnikání a obecně činnost organizací velký vliv. Zavedení těchto pravidel je tedy reakcí na krize, kterými svět i Evropa kvůli činnostem člověka procházejí. Patří mezi ně třeba znečištění vody, půdy či vzduchu rakovinotvornými látkami nebo celkově krize přírodní rozmanitosti. Tady třeba rychlé vymírání celých druhů živočichů či rostlin v Česku, například ptáků hlavně v zemědělské krajině, a celkově degradace přírodních systémů.