Zaostřeno

ESG reporting? Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší

Zaostřeno

ESG reporting? Konečně se dozvíme, jestli naši dodavatelé energií ničí ovzduší
Kouř, uhelná elektrárna, energetika, komín (ilustrační foto)

Plus

Za rok 2024 bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha nefinančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s více než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká už teď.
Jan Kaliba

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • A letošní rok bude pro desítky velkých českých společností poprvé povinné veřejně informovat o mnoha ne finančních aspektech jejich provozu. Mimo jiné o tom, jaký dopad má jejich činnost na životní prostředí. Do výroční zprávy za rok 2024 to budou muset uvést organizace s víc než 500 zaměstnanci a všechny, které mají akcie na burze dostupné k obchodování veřejností. V dalších letech se tato povinnost rozšíří i na menší podniky, ale nepřímo se jich to týká také už teď. Co přesně to pro tyto společnosti bude znamenat? Co z toho vyplývá pro nás zákazníky a uživatele jejich produktů a služeb a proč to vůbec země EU zavádějí? Jan Kaliba vás vítá u dnešního vydání pořadu Zaostřeno. Spolu s odborníky na toto téma se vás pokusíme srozumitelně provést světem tzv. ESG reportingu.

  • Zaostřeno.

  • Jezdí s IS art ENF art. I těch zkratek je tolik, že by z nich Ivan Mládek jistě dovedl zrýmovat nějaký další hit. Co je podstatné, za letošní rok už bude pro velké firmy povinné sbírat data o tom, jak jejich činnost dopadá na okolní svět. My se v tomto pořadu soustředíme hlavně na tu část nových pravidel, která se týká životního prostředí. Na jeho stav a kvalitu má soukromé podnikání a obecně činnost organizací velký vliv. Zavedení těchto pravidel je tedy reakcí na krize, kterými svět i Evropa kvůli činnostem člověka procházejí. Patří mezi ně třeba znečištění vody, půdy či vzduchu rakovinotvornými látkami nebo celkově krize přírodní rozmanitosti. Tady třeba rychlé vymírání celých druhů živočichů či rostlin v Česku, například ptáků hlavně v zemědělské krajině, a celkově degradace přírodních systémů.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu