Zaostřeno

Thajsku vládne už třetí člen miliardářské rodiny Šinawatrů. I Paetongtarn může svrhnout armáda

Zaostřeno

Thajsku vládne už třetí člen miliardářské rodiny Šinawatrů. I Paetongtarn může svrhnout armáda
Paetongtarn Shinawatra (psáno anglicky), nová thajská premiérka

Plus

Asi není na světě jiná země, která má ve svých moderních dějinách tolik státních převratů, jako Thajsko. První zažilo království v roce 1932, dodnes jich bylo už 28 – některé úspěšné, jiné nedokonané. V průměru je to jednou za 2,5 let, kdy armáda vyhlásí výjimečný stav, zatkne premiéra, ministry a po krátkém domácím vězení musejí všichni podepsat abdikaci.
David Jakš

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Žádná země na světě neprošla ve svých moderních dějinách tolik a státními převraty jako Thajsko. První zažilo království v roce 932. Následovalo dalších 20. Některé úspěšné, jiné nedokonané. Proč řeší polovojenská vláda politické krize tak radikálně a co znamená pro politiku sedmdesátimilionové země návrat rodiny, činy, trhů do premiérského křesla? U poslechu dalšího dílu pořadu Zaostřeno vás vítá David Jakš. Zaostřeno.

  • Si 100. nadzemní dráhy, tzv. Bangkoku. Transport si s tím je považován za nejefektivnější městskou dopravu ze všech metropolí jihovýchodní Asie. Projektanti a stavitelé ji museli vytáhnout 10 m nad silnice a chodníky, protože v desetimilionové metropoli už pro podobné projekty nebylo místo. Člověk nemusí být stavař ani ekonom, aby pochopil, že firmy, které stavbu zásobovali betonem, museli zažít zlaté časy.

  • Oblíbená. Jiné.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu