Zdraví v cajku

Zakázaná chemie ve stovkách kosmetických výrobků

Zdraví v cajku

Zakázaná chemie ve stovkách kosmetických výrobků
Líčení, makeup, oko, oční linka

Plzeň

Evropská agentura pro chemické látky zveřejnila výsledky pilotního projektu zaměřeného na to, jak kosmetický průmysl dodržuje pravidel pro regulaci nebezpečných chemikálií. Ukázalo se, že mnozí výrobci nebo prodejci si z regulace nic nedělají.
Vladimír Šťovíček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • To, že si EU a hlídá výskyt nebezpečných chemikálií v kosmetice od nás už z minulosti víte. Dneska vám na základě aktuálních dat povíme, že se někteří výrobci z pravidel takové regulace vůbec nic nedělají. Podrobnosti připojí Miroslav Šuta.

  • Pane doktore, vítejte. Dobrý den. Dobrý den. Povídat si budeme o tzv. věčných chemikáliích. Z historie víme, že když je něco na věčné časy, nevěstí to nic dobrého. Co přesně je to za látky?

  • Jedná se o tzv. perforované nebo polychlorované chemikálie. Ty jsou zajímavé tím, že tam atom uhlíku spojen s atomem flóru. Ta vazba je velmi silná, což přináší zajímavé vlastnosti. Tyto látky například odpuzují vodu nebo tuky a jsou velmi stabilní, například vydrží velké teploty. Proto se používají jak v průmyslu, tak ve spotřebitelských výrobcích. Například je můžeme znát z teflonových pánví nebo z nepromokavého sportovního oblečení.

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu