Host Lucie Výborné
Jaroslav Foglar byl můj druhý táta. Když píšu, mám pocit, že mi sedí za krkem, vypráví spisovatel David Jan Žák
Host Lucie Výborné
Radiožurnál
Vznikla filmová minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje podle předlohy Davida Jana Žáka. Příběh převaděče Josefa Hasila zpracoval v románu Návrat Krále Šumavy. Teď si literárně vypůjčil foglarovský příběh Jana Tleskače. „Je to příběh Tleskače předtím, než byl u Mažňáka a než začal pracovat na létajícím kole,“ vysvětluje David Jan Žák. O čem si povídal s převaděčem Josefem Hasilem? A jak se dostal k Jaroslavu Foglarovi? Poslechněte si rozhovor.
Lucie Výborná
Přepis epizody
-
Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné nejenom o Králi Šumavy bude následující rozhovor. Mým hostem je David Jan Žák, učitel a spisovatel, autor románu Návrat Krále Šumavy, spousty dalších knih a také osmi básnických sbírek. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Já jsem vás slyšela nedávno v rozhovoru s Joachimem Dvořákem mluvit o tom, jako by existovala nějaká dimenze, ze které přicházejí příběhy.
-
Co si pod tím můžu představit?
-
No, já jsem přesvědčený o tom, že něco jako jakási existuje, že opravdu je nějaká ta všelidská kronika všech možných dějiny osobních příběhů. A to všechno tam někde visí a z toho lze čerpat. Když to ale samozřejmě chtějí ty síly, které tam jsou, a když je člověk správně naladěný a soustředěný. Já věřím tomu, co říkal třeba pan režisér Miloš Forman, že základem úspěchu je soustředit se. Na. Když se člověk soustředí, tak přicházejí i věci, které nemá vymyšlený a promyšlené. A ve chvíli, kdy něco takového přijde do příběhu, tak to vždycky ten příběh o zvláštní a dává mu prostě šťávu, něco něco navíc. Ano. Takže takových jako těch příběhů, které soudy právě ne dobře, ale od začátku do konce, je spousta. Ale aby v příběhu bylo tajemství a něco opravdu, co zajiskří, tak těch už tolik není.