Seriál Radiožurnálu

Lijavec – hra, kterou soudruzi zakázali. Měla pravidelný dohled StB i samostatný svazek s krycím názvem (5/7)

Seriál Radiožurnálu

Lijavec – hra, kterou soudruzi zakázali. Měla pravidelný dohled StB i samostatný svazek s krycím názvem (5/7)
Zdeněk Svěrák čte ze svého deníku

Radiožurnál

Hra s opravdovým deštěm. To je podtitul hry Lijavec, klidně by ale mohl znít: zakázaná hra. Komedie původně nazvaná Herberk se stala jedinou, jejíž uvádění komunističtí cenzoři zatrhli. Působila totiž jako alegorie na tehdejší režim. Její složitý zrod i vyškrtnutí z repertoáru si zaznamenal do deníku Zdeněk Svěrák.
Tomáš Maleček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Pražské kulturní středisko, pod které teď patříme, si přeje, abychom napsali novou hru, a to hned. Napsali jsme ji přes prázdniny na chalupě a nazvali Herbert.

  • Zdeněk Svěrák pokračuje v četbě svých zápisků. Jsme v roce 979. Herbert čekal na schválení bezmála tři roky. Jeho premiéře ale předcházel významný divadelní milník.

  • Když Václav Kotek napsal na lednových Forman pánové, začínáme rok 1980, netušil, že začínáme rok černý. Koncem roku hrajeme v Břeclavi hospodu na mýtince. Pak jsme s Čepelkou na návštěvy u spolužáka Kaněry. Vracíme se do hotelu příjemně povzneseni a netušíme, že toho dne umřel Franta. Totiž herec Divadla Járy Cimrmana, povoláním lékař, jinak významný básník, známý pod pseudonymem František Ferdinand, zemřel 14. prosince 980. Bylo to první úmrtí v souboru, vzpomíná Petr Brukner.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu