Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Demokracie v pasti?

Názory a argumenty

Lída Rakušanová: Demokracie v pasti?
Martina Bednářová, učitelka

Plus

V těchto dnech osvobodil obvodní soud na Praze 6 už podruhé učitelku, která své žáky před dvěma roky přesvědčovala, že Rusko na Ukrajině jen chrání tamní ruské obyvatelstvo před zvěrstvy ukrajinských nacistů a že jsou čeští novináři zaujatí, když tvrdí opak.
Lída Rakušanová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tento týden osvobodil Obvodní soud na Praze šest už podruhé učitelku, která své žáky před dvěma roky přesvědčovala, že Rusko na Ukrajině jenom chrání tamní ruské obyvatelstvo před zvěrstvy ukrajinských nacistů a že jsou čeští novináři zaujatí, když tvrdí opak. Podle předsedkyně odvolacího soudu se tím ale neprokázalo, že by učitelka popírala nějaké konkrétní válečné zločiny nebo zločiny proti míru, a tím pádem porušila zákon. Státní zástupce zvažuje přesto dovolání k Nejvyššímu soudu, protože jak říká dnes informovat a lhát žákům v tak existenciálních věcech, jako je válečný konflikt, podrývá celý vzdělávací systém a může vést k erozi demokratických hodnot. Tomu se demokratický právní stát musí bránit i prostředky trestního práva. V principu se v obdobném dilematu, byť podstatně závažnějšího charakteru, nachází i sousední Německo, které v těchto dnech zkouší, co všechno jeho demokracie vydrží. Místo jedné proruské učitelky mají ovšem v Hamburku tuto sobotu znovu vyrazit do ulic zkušení islamističtí provokatéři, kteří systematicky zkoumají, kam až mohou zajít. Ještě loni v listopadu, kdy islámské spolky svolali do Essenu demonstraci proti izraelským zákrokům v Gaze, byla jejich hesla o zřízení chalífátu formulována jako požadavek, ovšem v arabštině, takže to německé policii došlo se zpožděním. Na propalestinské demonstrace v Hamburku si 27. dubna její organizátoři ze skupiny muslimy interaktivních už dali pozor. Pochopili, že když si na transparent napíší heslo chalífát, je řešení. Stěží jim demokratické soudy mohou dokázat, že by chtěli nastolit totalitu s právem šaría a diskriminací žen, konkrétně v Německu, a tudíž se dopustili porušování ústavy. Dotyčné heslo tedy už s klidem prezentovali v němčině, stejně jako svůj další slogan, který zní ne k diktatuře hodnot. Ten ukradli známému německému filozofovi Robert už Permanovi, který před používáním hodnot v souvislosti s demokracií varoval, protože jak říkal, moderní sekulární stát se má opírat o právo nikoli o soubor smysluplných morálních závazků. Stát oddaný svobodě jednotlivce ve skutečnosti vyžaduje dodržování svých zákonů, nikoli však dodržování hodnot, které tvoří základ jeho právního systému. To jest základní kámen moderní svobody u bolestně vybojovaný v průběhu náboženských válek. Je proto nebezpečné hovořit o státu jako o společenství hodnot, protože existuje tendence podkopat tento sekulární principy ve prospěch diktatury politického přesvědčení. Robert Zeman zemřel před šesti lety a obracel by se v hrobě, kdyby tušil, kdo si jeho sousloví bere do úst. Přesto není demokracie v pasti. Tam budeme my, až oni přestaneme usilovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají