Archiv Plus

Z Číny do celého světa. Před pěti lety se začal šířit koronavirus, který změnil svět

Archiv Plus

Z Číny do celého světa. Před pěti lety se začal šířit koronavirus, který změnil svět
Testování na covid

Plus

Když se v lednu 2020 objevily ve zprávách první zmínky o nové nemoci v Číně, nevypadalo to, že by se Česko příliš znepokojovalo. Pak se ale koronavirus objevil v Itálii a v poslední únorový den i v Česku. Brzy přišly lockdowny. Překotné dění, celosvětové tápání, roli Světové zdravotnické organizace i posun ve věděckém bádání mapuje pořad Archiv Plus pět let poté, co se svět propadl do pandemie.
Jan Sedmidubský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Prosinec 2019 v Bruselu nastoupila do funkce nová Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou. Eva Samková zvítězila ve Světovém poháru ve snowboardcrossu. V předčasných volbách Británii zvítězili konzervativci Borise Johnsona. Rusko zprovoznilo nový plynovod nazvaný Síla Sibiře pro export do Číny. U nás se odehrála dvě dramata v nemocnicích. 10. prosince došlo k tragické střelbě v ostravské nemocnici, při které duševně vyšinutý jedinec zabil sedm lidí, a o den později napadl virus nemocnici v Benešově. Zatím byl pouze kybernetický. Všechny tyto události nemají společného vůbec nic. Jen to, že se odehrávaly v období, kdy se na nás chystala zdravotní katastrofa rozměrů, jaké jsme nepoznali od konce druhé světové války. K poslechu vás zve Jan Sedmidubský.

  • Archiv.

  • Zpočátku to vypadalo jenom na reprízu onemocnění známého pod zkratkou SARS, které se poprvé objevilo v Číně v roce 2002, popřípadě jeho blízkovýchodní varianty Merz, která potrápila především Írán v roce 2012. Jenomže oproti přelomu tisíciletí se ještě výrazněji zvýšilo množství lidí migrujících po celé zeměkouli. Jakýsi neustálý Brownův pohyb celého lidstva, který se zrychluje a zahušťuje. O tématu mluvil 16. ledna 2020 v pořadu Barbory Tachecí osobnost. Plus věhlasný epidemiolog Rastislav Maďar. Jak z rozhovoru vyplynulo, 100 let od výskytu španělské chřipky sice lidstvo umí lépe léčit, ale výskyt a rozšiřování viru po celém světě má dnes nesrovnatelně lepší podmínky. Leccos, o čem doc. Maďar v polovině ledna mluvil jako o hypotéze, se o pár týdnů později stalo realitou.

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu