Dnešní Plus
Romancov: Putin se izoloval. Nekomunikuje s oligarchy ani se svou Radou. To nevěští nic dobrého
Dnešní Plus
Plus
Vladimir Putin byl v důsledku pandemie dlouhou dobu izolován, míní politický geograf Michael Romancov: „Zdá se, že vůbec nejděsivějším dopadem pandemie je právě to, že se ruský prezident odstřihl nejen od kontaktu se světovými protějšky, ale pravděpodobně i od lidí, se kterými v Rusku komunikoval z hlediska správy země. Už delší dobu se zdálo, že Vladimir Putin nekomunikuje s těmi, kterým říkáme ruští oligarchové.“
Jan Pokorný
Přepis epizody
-
Posloucháte stále společný speciál Radiožurnálu a ČRo Plus. Rusko se na mezinárodní scéně dostává do čím dál větší izolace. Symbolicky to včera vyjádřil hromadný odchod diplomatů ze sály v ženevském sídle OSN ve chvíli, kdy přišel na řadu video projev ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Naším hostem je teď politický geograf Michael Romancov. Dobré ráno. Dobré ráno. Tím ruským napadením Ukrajiny se začala zabývat OSN. Myslíte si, že je možné tam najít nějaký způsob, jak Rusko přinutit tu válku zastavit?
-
Přinutit? Rozhodně ne. Rusko je stálý člen Rady bezpečnosti OSN a celá vlastně architektura OSN vlastně odráží v tomto ohledu stav světa a potřeby světa po druhé světové válce. Bez Sovětského svazu by tehdy nebylo možné OSN vůbec vybudovat. A byl to v podstatě tehdejší sovětský vůdce Stalin, který dal Rooseveltovi jednoznačně najevo, že Sovětský svaz vstoupí do takové organizace pouze za předpokladu, že jeho zájem nebude jaksi nějakým způsobem možné minimalizovat, anulovat nebo přehlasovat. To je něco, co samozřejmě Rusko dobře zná, s čím počítá. Ale ten tlak mezinárodního společenství, zejména, pokud by se ho podařilo držet delší dobu, by určitým způsobem mohl ovlivnit ruské politické vedení. To zase ano.
-
Co by podle vás muselo být, nebo mělo být tím zlomovým momentem, aby prezident Putin tu, jak on říká, speciální vojenskou operaci zastavil, odvolal?