Dvacet minut Radiožurnálu
Masové střelby jsou v USA skoro „běžnou“ záležitostí. Příčinou bývá často i snaha vejít do dějin, popisuje bývalý novinář Tomáš Klvaňa
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Spojené státy mají s případy střelby ve školách mnohaletou zkušenost. Jak se společnost vyrovnává s následky tragédií podobných té včerejší z Prahy? A ukazuje americká zkušenost, že může pomoci posílení bezpečnostních opatření ve školách? „Kritici poukazují na to, že přípravná cvičení moc nepomáhají, a naopak děti traumatizují,“ vysvětluje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Tomáš Klvaňa z New York University v Praze, který působil jako novinář. Moderuje Tomáš Pancíř.
Tomáš Pancíř
Přepis epizody
-
Spojené státy mají s případy střelby ve školách mnohaletou zkušenost. Jak se společnost vyrovnává s následky tragédií podobných té včerejší z Prahy, jak podobným případům přistupují americká média? A ukazuje americká zkušenost, že může pomoci posílení bezpečnostních opatření ve školách?
-
Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je bývalý novinář, který přednáší na New York j. Univerzity v Praze a který dlouhá léta žil ve Spojených státech amerických. Tomáš Klvaňa. Dobrý den. Vítejte v našem studiu. Dobrý den. Včerejší tragédie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy je nejtragičtější masovou střelbu v historii ČR ve Spojených státech s takovými případy mají daleko bohatší zkušenosti. Podle databáze spravované americkou tiskovou agenturou AP a server USA Today bylo ve Spojených státech zaznamenáno od roku 2006 574 masových vražd. Při nich zemřelo skoro 3000 lidí. Jak tyto případy bere americká veřejnost? Staly se běžnou záležitostí.
-
Bohužel skoro ano. Samozřejmě ne takovou tou úplně běžnou záležitostí, o které by třeba ta média přestala referovat. Ale když se díváme na to, jakým způsobem se o tom v té společnosti hovoří, a to už ať na sociálních sítích nebo v médiích anebo vlastně normálně běžně mezi občany. Tak vy sledujeme určité automatismy. Určitý typ lidí je zvyklý na tyto tragédie reagovat svým většinou ideologickým způsobem. A ta diskuse například o držení střelných zbraní nebo o příčinách těchto tragédií se vlastně už několik let nikam neposouvá.