Dvacet minut Radiožurnálu

Svátek práce není Nerudův fejeton ani kulturní revolta. Jeho počátky jsou natvrdo dělnické, přibližují odborníci

Dvacet minut Radiožurnálu

Svátek práce není Nerudův fejeton ani kulturní revolta. Jeho počátky jsou natvrdo dělnické, přibližují odborníci
Martin Groman a Michal Stehlík, autoři podcastu Přepište dějiny

Radiožurnál

Co slavíme prvního máje? Jaké jsou historické okolnosti tradice prvomájových oslav a jakými podobami si od svého zrodu prošla? Vladimír Kroc se ptal historika Michala Stehlíka a publicisty Martina Gromana, spoluautorů podcastu Přepište dějiny.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co slavíme prvního máje? Pokud slavíme, je to oslava lásky, práce? Nebo snad z lásky k práci? A proč prvomájových oslav rádi zneužívají nejrůznější extrémní spolky?

  • Hosté 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, jsou dnes dva historik Michal Stehlík a publicista Martin Groman, spoluautoři knih přepište dějiny a také stejnojmenného podcastu. Pánové, dobrý den. Dobrý den. Z dějepisu víme, že Svátek práce se slaví od roku 1890 z rozhodnutí kongresu druhé internacionály roku 1889. Vůbec prvním dělnickým svátkem byl ale 21. duben 1856, kdy si osmihodinovou pracovní dobu vymohli australští dělníci v Melbourne. Je to tak?

  • Je to tak, ale tento den se neujal, protože tady je vidět zejména u toho dělnického nebo později sociálně demokratického hnutí, že tam potřebujete tu mezinárodní organizovanost. A to rozhodnutí vlastně tuším z Paříže právě je 1890 se poprvé bude slavit tento svátek na počest vlastně opět stávek za osmihodinovou pracovní dobu v Chicagu 1886. Prostě potřebujete mezinárodní platformu a ne nějaký jako s nějakou separátní demonstraci.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu