Historie Plus

Co by se stalo, kdyby v listopadu 1989 Lidové milice střílely proti stávkujícím studentům?

Historie Plus

Co by se stalo, kdyby v listopadu 1989 Lidové milice střílely proti stávkujícím studentům?
Příslušníci Lidových milicí se připravují k zákroku proti demonstrantům na Václavském náměstí 21. srpna 1989

Plus

Československé milice byly po 17. listopadu 1989 v pohotovosti. Dokonce se začaly sjíždět do Prahy, aby potlačily revoluční dění. Nakonec však nedostaly finální rozkaz k akci. Co kdyby ho dostaly? Byla by sametová revoluce méně sametová? Zůstali by po zásahu milicionářů mrtví, jako tomu bylo při potlačení demonstrací v lednu 1969?
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je rok 989. 17. listopadu brutálně zasahují jednotky Veřejné bezpečnosti proti poklidné manifestaci studentů na Národní třídě. Začíná sametová revoluce, i když na ní onen první den nic moc sametového nebylo. V dalších dnech však už proti stávkujícím studentům, hercům a sílícím demonstrujícím masám nikdo silou nezasáhne, ač jsou armáda a policejní složky i Lidové milice v pohotovosti. Jenže co kdyby to bylo jinak?

  • Co by bylo, kdyby Lidové milice v listopadu 1989 zasáhly proti stávkujícím studentům na školách a stávka studentů a herců byla potlačena?

  • Vítejte u poslechu dalšího dílu seriálu o významných okamžicích našich moderních dějin, u kterých stačilo málo a leckdy rozhodnutí jediného člověka, aby se historie možná ubírala jiným směrem. A hostem pořadu je historik Jan Adamec. A zaujatý poslech přeje Naďa Voláková. Co by kdyby tak trochu jiná historie Blues.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu