Historie Plus

Tankový prapor i Zbabělci museli nejdřív projít cenzurou. Škvorecký bojoval o řádky i celé kapitoly

Historie Plus

Tankový prapor i Zbabělci museli nejdřív projít cenzurou. Škvorecký bojoval o řádky i celé kapitoly
Josef Škvorecký

Plus

V pondělí 3. ledna to bude už deset let, co zemřel Josef Škvorecký, jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Jeho knížky stále vycházejí. Jaké ale bylo to, co Josef Škvorecký vydat nesměl? Jeho potýkání s cenzurou je námětem pro pořad Historie Plus.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tankový prapor, hořký svět, Konec nylonového věku nebo příběh Ing. lidských duší. Jen namátkou vybírám několik knih Josefa Škvoreckého, o kterých si myslím, že jste je buď četli, nebo o nich alespoň slyšeli. Na řada z nich vyšla ještě před odchodem manželů. Škvorecký kdo Spojených států v lednu 69 a průměrný neinformovaný čtenář si mohl myslet, že Josef škvorecký patřil mezi ty, jehož knížky běžně vycházejí. Realita byla jiná. Škvorecký sváděl boj o jednotlivé knihy a často doslova o kapitoly, odstavce nebo slova. Jeho potýkání s cenzurou je věnován následující pořad, který připravil a dobrý poslech přeje David Hertl.

  • Historie Plus.

  • V únoru 48, když se komunisté v Československu chopili veškeré moci ve státě, bylo Josefu škvoreckému 23 let a pomalu dokončoval studia na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Měl už za sebou první články, básně a básnické překlady uveřejňované v různých časopisech. A jak říká Michal Přibáň z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd, měl už za sebou i první střety s cenzurou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu