Historie Plus

Zemřel Henry Kissinger. Silné postavě amerických dějin bylo sto let. Poslechněte si, jak jeho rodina prchala už před nacisty

Historie Plus

Zemřel Henry Kissinger. Silné postavě amerických dějin bylo sto let. Poslechněte si, jak jeho rodina prchala už před nacisty
Kissinger byl politicky aktivní i ve 100 letech

Plus

Patřil mezi nejvýraznější ministry zahraničních věcí Spojených států amerických. Do USA přitom přicestoval až jako teenager v roce 1938, když jeho rodina prchala před nacisty. Zapsal se jako poradce a ministr zahraničních věcí republikánského prezidenta Richarda Nixona. Blýskl se třeba vyjednáváním o míru ve Vietnamu, navázáním diplomatických styků s Čínou i snahou o zmírnění napětí ve vztazích se Sovětským svazem.
Zuzana Marková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Henry Kissinger je jedním z nejvýznamnějších, ale i nejkontroverznějších diplomatů 20. století, který se do historie zapsal jako poradce a ministr zahraničních věcí republikánského prezidenta Richarda Nixona. Blýskl se například vyjednáváním o míru ve Vietnamu, navázáním diplomatických styků s Čínou i snahou o zmírnění napětí ve vztazích se Sovětským svazem. Ostře kritizován je ovšem třeba za postup v souvislosti s podporou státního převratu v jihoamerickém Chile. V květnu 2023 oslavil stále aktivní analytik geopolitického dění své 100. narozeniny a my se v následujících minutách podíváme blíž na jeho životní příběh. U pořadu Historie Plus vás vítá Zuzana Marková.

  • Historie.

  • Ještě než se dostaneme, taky Singerovu politickou kariéru, je namístě připomenout dětská léta protagonisty dnešního dílu. Ačkoliv on sám vždy tvrdil, že pohnuté dospívání nemělo na jeho pozdější politické postoje žádný vliv. Henry, původně Hainc Alfréd Kislinger se narodil v severobavorském městě Fürth, ležícím v těsné blízkosti Norimberka, do židovské rodiny. Kislingerův otec Luis se identifikoval spíš coby Němec. Nástup nacistů k moci a zavádění protižidovských zákonů mu ale znemožnilo vykonávat učitelskou profesi a postupně v zemi vytvářelo čím dál méně bezpečné prostředí. Pro to seky Singerovi rozhodli z Německa odejít a zamířili do Spojených států. Jak ale upozorňuje komentátor ČRo Jan Fingerland, dostat se do USA v druhé polovině 30. let nebylo nikterak jednoduché. Po přistěhovalecké vlně převážně nemajetný Židů z východní Evropy na přelomu století se totiž Spojené státy americké vybavili zákonem pro omezování imigrace.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu