Host Dopoledne pod Ještědem

Bylo mi méně než 1 rok, jinak bych stál v pomníku vedle své sestry, říká Jiří Pitín, lidické dítě

Host Dopoledne pod Ještědem

Bylo mi méně než 1 rok, jinak bych stál v pomníku vedle své sestry, říká Jiří Pitín, lidické dítě
Jiří Pitín, přeživší lidické dítě, se zvonečkem své popravené sestry

Liberec

Jen několik dětí z Lidic mělo štěstí, že přežily válku a po osvobození se setkaly se svými nejbližšími a příbuznými. Přežilo 17 ze 105 dětí. Jedním z nich je pan Jiří Pitín, kterému bylo v den, kdy nacisté srovnali Lidice se zemí, 7 týdnů.
Iveta Kalátová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • ČRo Liberec. Čas pro dnešního hosta. Iveta Kalátová vám prozradí, kdo jím. I když já už jsem to naznačil na začátku. No a téma je úplně jasné.

  • Dnes si připomínáme 82. výročí vyhlazení Lidic. Obec byla v důsledku heydrichiády vypálená a dokonale srovnána se zemí a většina obyvatel byla popravena nebo odsunuta do koncentračních táborů. Celkový počet obětí dosáhl počtu 340 192 mužů, 60 žen a jen několik dětí z Lidic mělo štěstí. Přežít válku a setkat se po osvobození se svými nejbližšími a příbuznými. Přežilo jen 17 ze 105 dětí. A jedním z nich je pán Jiří Pitín, kterému bylo v den, kdy nacisté srovnali Lidice se zemí, pouhých sedm týdnů. Před časem navštívil tento pamětník i krajskou vědeckou knihovnu v Liberci, kde se jeho přednášky zúčastnili žáci základních škol. V záznamu rozhovoru, který jsme s Jiřím Pitínem natočily, se tak vracíme do doby před 82 lety.

  • Nezapomeňte, že když 10. června ráno už ho čtyři od pěti hodin vyháněli německý ozbrojenci, ať to byli vojáci si hrdý atd., lidi z baráku.

Ostatní také poslouchají