Host Lucie Výborné
Genetické nůžky CRISPR jsou budoucnost lidstva. Spoustě lidí zachrání život, přibližuje vědkyně Ressnerová
Host Lucie Výborné
Radiožurnál
Alžběta Ressnerová je genová inženýrka, která byla na stáži v prestižní laboratoři Berkeley v Kalifornii. Zde metodou CRISPR-Cas9, také zvanou genetické nůžky, zkoumá, jakým způsobem dopravit opravené buňky na správné místo v těle člověka. Ressnerová si myslí, že takto půjde uzdravit nevyléčitelně nemocné. „V ideálním případě by CRISPR pomáhal zachraňovat životy bez ohledu na sociální postavení,“ doufá vědkyně. Jak se staví k etické otázce upravování genů?
Lucie Výborná
Přepis epizody
-
Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné. Můj dnešní host se věnuje genetickému inženýrství a mimo jiné zkoumá, jak na konkrétní místo v těle dopravit tzv. genetické nůžky, které jsou schopné odstranit nežádoucí mutace. Za sebou má Fulbrightovo stipendium a také roční pobyt v Americe v laboratořích matky, zakladatelky a nohejbalistky za metodu Chris Pratt. Devět. Po linkách z Brna zdravím vědkyně z brněnského styku Alžbětu Resnerovou. Dobrý den.
-
Dobrý den. Kristýno. Kaz devět je revoluční technologie, která asi otevírá dveře k léčbě mnoha genetických onemocnění, ale jaksi celý ten systém se nedá jen tak v píchnout do žíly. Musí se naložit na vozíček. Jestli jsem pochopila, kterého v těle doveze tam, kam potřebujeme, nebo kam lékaři potřebují. A pochopila jsem správně. Vy vyrábíte vozíček.
-
Ano, já vyrábím ty vozy nebo vyrábím. Snažím se vymýšlet, jakým způsobem bychom mohli ten vozíček udělat, aby fungoval tak, jak potřebujeme.
Více z pořadu
Ostatní také poslouchají
-
S hubnutím nespěchejte. Tělo bychom neměli vnímat jako problém, přibližuje výživová poradkyně
Host Lucie Výborné
-
Za svou práci získali to nejprestižnější vědecké ocenění - Nobelovu cenu
Magazín Leonardo
-
30. ledna: Co se stalo v tento den
Kalendárium
-
Radikály kyslíku tvoří jazyk, kterým buňky komunikují. Hledáme, jak jim poručit, vysvětluje vědkyně
Studio Leonardo
-
Lidský vlas je odolný jako ocel, chlupy jiných savců se lámou častěji
Laboratoř
-
Zapínání a vypínání genů řídí proteiny zapojené „v kapse“. Objev může pomoci s výzkumem nádorů
Věda Plus
-
První česko-běloruský frazeologický slovník
Mezi námi