Host Lucie Výborné

Genetické nůžky CRISPR jsou budoucnost lidstva. Spoustě lidí zachrání život, přibližuje vědkyně Ressnerová

Host Lucie Výborné

Genetické nůžky CRISPR jsou budoucnost lidstva. Spoustě lidí zachrání život, přibližuje vědkyně Ressnerová
Mikroskop (ilustrační foto)

Radiožurnál

Alžběta Ressnerová je genová inženýrka, která byla na stáži v prestižní laboratoři Berkeley v Kalifornii. Zde metodou CRISPR-Cas9, také zvanou genetické nůžky, zkoumá, jakým způsobem dopravit opravené buňky na správné místo v těle člověka. Ressnerová si myslí, že takto půjde uzdravit nevyléčitelně nemocné. „V ideálním případě by CRISPR pomáhal zachraňovat životy bez ohledu na sociální postavení,“ doufá vědkyně. Jak se staví k etické otázce upravování genů?
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné. Můj dnešní host se věnuje genetickému inženýrství a mimo jiné zkoumá, jak na konkrétní místo v těle dopravit tzv. genetické nůžky, které jsou schopné odstranit nežádoucí mutace. Za sebou má Fulbrightovo stipendium a také roční pobyt v Americe v laboratořích matky, zakladatelky a nohejbalistky za metodu Chris Pratt. Devět. Po linkách z Brna zdravím vědkyně z brněnského styku Alžbětu Resnerovou. Dobrý den.

  • Dobrý den. Kristýno. Kaz devět je revoluční technologie, která asi otevírá dveře k léčbě mnoha genetických onemocnění, ale jaksi celý ten systém se nedá jen tak v píchnout do žíly. Musí se naložit na vozíček. Jestli jsem pochopila, kterého v těle doveze tam, kam potřebujeme, nebo kam lékaři potřebují. A pochopila jsem správně. Vy vyrábíte vozíček.

  • Ano, já vyrábím ty vozy nebo vyrábím. Snažím se vymýšlet, jakým způsobem bychom mohli ten vozíček udělat, aby fungoval tak, jak potřebujeme.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu