Host Lucie Výborné
Snažíme se mamince vysvětlit, že to není její chyba. Tatínci vás rozpláčou, říká sestra z neonatologického oddělení
Host Lucie Výborné
Radiožurnál
Na 17. listopad připadá kromě výročí sametové revoluce i Světový den předčasně narozených dětí. Obor neonatologie vznikal v 50. letech minulého století a podle Zuzany Tomáškové, sestry školitelky pro neonatologii, je vývoj v oboru rychlý a dokáže se stále posouvat: „V 80. letech jsme říkali, že můžeme zachránit miminka kolem 32. týdne. Dnes je to o deset týdnů méně. Hranice viability se posunula na 22. týden.“
Lucie Výborná
Přepis epizody
-
Posloucháte podcast pořadu Host Lucie Výborné. Nejenom. Státní svátek máme dnes, ale dnes má světový svátek i neonatologie. A mým hostem je Zuzana Tomášková, sestra, školitelka právě pro neonatologii ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. Jak si mám představit velikého nejmenšího novorozence? Tak asi tak samozřejmě záleží, kdy se to miminko narodí a nejmenší v dnešní době už jsou třeba okolo 500 g.
-
Jak je možné dotýkat se něčeho tak malého a křehkého? Jaká jsou na to pravidla? Asi ze začátku se člověk musí velmi bát, aby něco neprovedl? Tak určitě i pro nás ve chvíli, kdy do toho oboru přijdete jako nová sestra, lékař a tak, ty obavy jsou, protože se bojíte samozřejmě to miminko otočit nebo vůbec na něj sáhnout. Ale časem se to člověk naučí a ta práce opravdu krásná. Takže to ten kontakt dětí se, tedy rodičů se svými dětmi je nenahraditelný i v této těžké chvíli. Pochopila jsem, že s tak tím děťátkem nemůžu jako s normálním novorozencem a za druhé že ho taky nesmím v nějakou chvíli rušit tak jak to funguje.
-
Tak v dnešní době víme, že samozřejmě ten kontakt je velice důležitý i právě tady pro ty malé novorozence a my ten kontakt umožňujeme od první chvíli ve chvíli, kdy ta maminka nebo tatínek může samozřejmě přijít a ta pravidla tam jsou. Určitě se vždy domlouváme s rodiči, kdy na to miminko je možné sáhnout a vlastně nějakým způsobem, protože tato miminka se nehledí tak jako normální novorozenec nebo donošený novorozenec, ale spíše se na ni třeba jenom položí ruka a ta ruka se tam nechá a ty dotyky jsou podstatně jemnější než u těch tříkilových.