Host Lucie Výborné

V Ugandě si musíte poradit sám. Po dvaceti letech jsem byl šťastný za praktickou medicínu, vypráví hematolog Ráčil

Host Lucie Výborné

V Ugandě si musíte poradit sám. Po dvaceti letech jsem byl šťastný za praktickou medicínu, vypráví hematolog Ráčil
Zdeněk Ráčil, hematolog se zkušeností z Ugandy

Radiožurnál

Uganda mu zcela změnila pohled na medicínu. Po kariéře špičkového odborníka ve Fakultní nemocnici Brno se hematolog Zdeněk Ráčil stal venkovským lékařem. Má hned dvě ordinace – v Křtinách na Blanensku a v Ugandě, kde léčí dětské pacienty se srpkovitou anémií. V roce 2020 založil nadační fond SSUUBO, kde je možné si adoptovat léčbu dítěte. „V programu máme 450 dětí, léčba je mnohaletá. Potřebujeme trvalé dárce, aby byl program udržitelný,“ říká profesor Zdeněk Ráčil.
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Krásné dopoledne. Dobrý den. Mým hostem je člověk, kterému Uganda zcela změnila pohled na medicínu. Po kariéře špičkového odborníka ve Fakultní nemocnici Brno asi dvacetileté, se prof. Zdeněk Ráčil, hematolog stal, řekněme venkovským lékaři. Má ordinace hned dvě. V Křtinách na Blanensku a v Ugandě. Tak vás tady vítám. Dobrý den.

  • Dobré ráno. Děkuji za pozvání. Co se to stalo? Tak hezky našlápnutá kariéra prof. v brněnské fakultní nemocnice a najednou tak já myslím, že to jsou dětské sny, které se vám často prostě po těch 20 letech té vrcholové medicíny a toho velkého.

  • Shonu a byznysu vrací. A já jsem vždycky měl jsem, že chci být takový ten Dr. pacientů, což nikdy v té vrcholové medicíně se vám to začíná vzdalovat.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu