Host Radiožurnálu

Barevné petky z kontejnerů mizí, vozím si je z cest, říká zakladatelka PET-artu Richterová

Host Radiožurnálu

Barevné petky z kontejnerů mizí, vozím si je z cest, říká zakladatelka PET-artu Richterová
Veronika Richterová, sochařka, zakladatelka PET-artu

Radiožurnál

Papučka hopová, staropramenka opojná nebo broušenka novoborská. To se jmenují plastiky sochařky Veroniky Richterové vyrobené z PET lahví, které jsou aktuálně k vidění třeba na výstavě Nová PET Tropicana v pražské Botanické zahradě. „Lahve se musí umýt, odstranit etikety, vysušit, pak si je ukládám do archivu. Pro svou tvorbu musím mít velké zásoby,“ říká sochařka. K čemu všemu se ještě PET lahve dají využít v umělecké tvorbě?
Patricie Strouhalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ano, dobrý den. Je to tak. Dnešním hostem vysílání Víkendového Radiožurnálu je sochařka a malířka, výtvarnice, absolventka pražské UMPRUM a Veronika Richtrová. Vítám vás tady. Dobrý den. Dobrý den. Já musím říct, paní Richtrová, že vy jste zakladatelkou uměleckého stylu, který se jmenuje petard. To znamená, že z takových těch vyhozených běžných plastových věcí děláte umění. Mají proto lidé pochopení, že je to umění?

  • No, ze začátku to bylo těžké, ale trvalo mi pár let, než jsem se s tím prosadila. Ale jak se to proměňuje v čase? Tak myslím, že teď už to berou. Já prostě ty PET lahve používám jako prostředek, abych se vyjádřila. Tak jako někdo používá barvy nebo hlínu nebo kov, dřevo, tak já používám ty PET lahve. A třídíte odpad? No, samozřejmě. Čím dál, tím víc, musím říct pečlivěji.

  • A jste taková ta typická žena, sběračka. Jako jestli vás už jako dítě bavilo chodit?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu